| sopranaCadaverica a întrebat:

Am facut un aluat de pizza din faina, apa, drojdie si sare. E problema daca il las la dospit 6 ore la temperatura camerei?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

O sa aibă gust de drojdie după 2-3 ore...

| Celcestietot a răspuns:

Pai nu, frumoaso.

| Dismally a răspuns:

Poti sa-l lasi si o saptamana daca il bagi la frigider, inca va iesi si mai bun blatul happy

| Floridori a răspuns:

Un aluat bun pentru pizza are nevoie de maturare.
De obicei se lasa 1 ora la temperatura camerei, apoi formezi din nou bila de aluat, mai lasi jumatate de ora la temperatura camerei, iar restul timpului in frigider.
De obicei se lasa la frigider 24 de ore, dar poti lasa si mai mult.Insa daca vrei sa o faci astazi, o poti lasa mai putin, evident.

| danaieladaniela a răspuns:

Nu este nici o problema.
Dar nu trebuie sa o lasi 6 ore,. Este de ajuns vreo 2 ore

| F12345 a răspuns:

Cred că este suficient să stea și jumătate de oră acoperit la căldură.El trebuie lăsat până își dublează volumul, ca să îți faci o idee.

| sopranaCadaverica explică (pentru F12345):

Stiu, intrebam de 6 ore ca m-am apucat de el si nu mai am timp sa fac pizza. Doar la ora 19 am timp sa prepar