| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la cineva care are o centrală pe lemne căptușită cu tablă pe exterior.
Centrala nu e nouă, e cumpărată de la altcineva care a folosit-o ani de zile.
Ei bine, chiar dacă băga lemne de dimineață și apa din centrală fierbea, caloriferele erau doar călduțe.
Zicea că are o defecțiune centrala dar nu știa exact care.
Centrala era conectată la priză.
Nu mă pricep la centrale pe lemne, nu am avut niciodată, de aceea întreb:
Ce defecțiune ar putea avea centrala de agentul termic (apa) nu încălzește cum ar trebui caloriferele?
De ce e nevoie ca centrala pe lemne să fie conectată la priza de alimentare?
Dacă apa e incălzită de căldura degajată de lemne, curentul electric ce folos are?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este lipsa de circulare a agentului termic in reteaua de incalzire.
Instalatia de incalzire cu centrala si calorifere este formata din:
- camera de ardere (unde arde focul)
- "spirala" prin care trece si se incalzeste agentul termic (apa)
- reteaua de tevi si calorifere
- POMPA care "roteste" agentul termic in instalatie (de la camera de foc, prin tevi, in calorifere si retur, in circuit inchis)

Singurul component care necesita curent este POMPA.
Daca pompa nu functioneaza, atunci apa ajunge la temperatura de fierbere in centrala, dar caldura nu se va transporta la calorifere.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pompa de circulare a apei functioneaza cu curent electric.

| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să aibă o pompă pentru circulația agentului termic; probabil la el e stricată. Sau are vreo defecțiune la distribuitor, vreo valvă blocată...
Pot fi destul de multe cauze.

| Hammurabi a răspuns:

Pompa de circulație defectă.
Nu "plimbă" apa prin calorifere.

| Yuoia a răspuns:

"Centrala nu e nouă, e cumpărată de la altcineva care a folosit-o ani de zile."
Asta e cauza. E uzata, e ceva defect in ea.
In rest, ti-a raspuns Darrio.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Are montata pompa de recirculare? Termoventil? Centrala scoate fum? (nu de alta, dar sa nu ii omoare în casa). Nu e ok sa facă improvizații. E destul de periculos.

| Mertyk_Ion_1964 a răspuns:

Cred ca este o problemă de distributi a agentului termic(a apei). Pompa care „duce" apa calda peste tot, s-ar putea sa fie defectă.Şi atunci se întîmplă următoarea problemă; apa foarte fierbinte, o împinge pe cea rece.Dar nu atît de repede cum o face pompa.De asta centrala are un stecher in priză...cred ca este dotata si cu pompă. Trebuie vazut la fata locului.Altfel nu poti sti % exact.Dar pe ansamblu asta-i problema.Apa rece este împinsă in mod natural in instalatia de calorifere de apa calda.Trecînd prin instalatie o incălzeste, degajă căldura, se raceste si trece mai departe si tot asa!

| Mihai_Olteanu_1968 a răspuns:

Este f. posibil ca pompa de circulare a apei sa fie defecta. Un alt motiv pt.care caloriferele sunt partial calde sau caldute ar mai fi aerul din instalatie.