| HustlerM a întrebat:

Am lasat apa calda la dus sa curga, din greseala, de duminica seara pana astazi (miercuri) la amiaz. Cam cat vine de plata?
Multumesc anticipat.

14 răspunsuri:
| mczacky a răspuns:

Pai daca stai la casa si ai hidrofor sau apa care vine pe curent platesti curentul in functie de cat curent ai folosit, daca stai la bloc etc bla bla si ai apa de la smecheri orasului se mosoara in cati metri cub de apa ai folosit, pe care tu in fiecare luna ace-i metri cubi de apa ii declari la asociatia scari unde se plateste curatenie pe scara curentul pe scara si apa ta canalizarea bla bla bla si mai ales ca apa calda e mai scumpa de cat aia rece.o sa platesti ceva de o sa te usture la buzunar.iar de duminica pana azi, fa-ti un calcul.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Pai un metru cub de apă (1000l) îi vreo 3, 80-4 lei. Depinde câtă apă s-a consumat în perioada aceea. Nu putem ști cât de tare o mers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de tare a curs.

| Bizon95 a răspuns:

Eu am consumat din aceeasi "problema" 3 metrii cubi in vreo 8h
un robinet mic, de chiuveta de baie
deci, fa un calcul (eu am contor, si aveam index-ul de dinainte, o sa ma coste vreo 40lei pentru ca era apa calda crying )

| HustlerM explică:

Robinet la dus, la bloc, a curs destul de tare.

| mpreun?facembine a răspuns:

Pe mine ma amuza intr-un fel situatia asta.

Cum naiba sa lasi apa sa curga de duminica si pana acum. Tu nu ai mai fost in baia aia de duminica si pana azi?

Adica e ceva penibil ce tine de tine.

Cu siguranta se vor vedea diferente la factura de plată, da no, sigur nu stiu nici eu cat va veni in plus.

Zi faină!

| TheGentleman a răspuns (pentru mpreun?facembine):

Poate a fost plecat în acest interval. Gândește mai mult!

| LPCTSTR a răspuns:

Auci.
Pai, intr-un minut curg 10-14l apa, hai sa aproximam la 12.
12 litri * 60 minute * 24 ore * (2 zile plus aproape 17 ore) vine aproape 46800 litri, adica 46, 8 metri cubi, iar la pretul de 4 lei/metru cub, vine aproape 187 lei.

Să-mi spui cat a facut facturawinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Lasa povestile cu 10-14 litri la dus! Mai ales daca are centrala, nu are cum sa incalzeasca atita apa pe minut centrala cum trebuie. Si daca plateste apa calda la comun, atunci e vreo 10 RON mc...

| Simpatic a răspuns:

Ce sistem de incalzire a apei folosesti? conteaza daca e pa calda de la stat care e al naibii de mult metrul cub, daca e boiler, daca se incalzeste prin centrala termica, sau cine stie fotovoltaic happy
Depinde de cati metri cubi s-au consumat... poate sa te coste 60 de lei sau 200 de lei.
Nu vei sti decat cand vei citi indexul de pe apometre.

| Frank51 a răspuns:

Daca platesti apa iti vine doar cu cativa zeci de lei in plus. Diferenta este la curent, daca hidroforul si boilerul au mers 3 zile nonstop, in functie de cat de puternice sunt, iti vine intre 30-70 de lei in plus la citire.

Bula
| Bula a răspuns:

Vei avea totalul de plata suficient de mare, incat alta data sa nu uiti robinetul deschis, mai ales pe mai multe zile.
Ai avut noroc, daca n-ai inundat cu apa calda si pe vecinii dedesubtul tau...

| HustlerM explică (pentru mpreun?facembine):

Nu. Nu am mai fost pentru ca am fost plecat. Si cand am plecat din casa duminca seara nu curgea nimic pentru ca lucrau la tevi cei de la apa, eu nestiind asta. Dar, fara sa stiu, robinetul era deschis, dar fiindca nu venea apa in tot blocul n am avut de unde sa stiu ca am lasat deschis pentru ca nu curgea apa. (Logic, nu? Daca erau lucrari si nu ne a anuntat nimeni si eu n am auzit apa curgand, am zis ca sunt inchise) Am aflat doar cand m-am intors. Next time a little less judgy, and a little more helpful. Mersi oricum de raspuns.

| HustlerM explică (pentru Simpatic):

Centrala termica