| Furnicuta000 a întrebat:

Am lasat niste haine intr-un dulap si miros rau a mucegai. Daca le spal se rezolva problema sau sa le arunc direct?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dulapu se arunca, inlocuieste si hainele se spala. Eu leas arunca pe alea mucegaite restul spalate si cumparate altele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Rezolva problema daca le speli, foloseste un detergent bun si balsam.
Lasa-le la uscat (in vant) mai mult timp.

Legat de dulap, poti sa il cureti, sa il speli si sa cumperi niste capsule special pentru dulap de la magazin.

| Furnicuta000 explică (pentru DoarBogdan):

De obicei nu imi tin hainele acolo, cred ca mucegaiul vine din spatele dulapului, de la perete, dar o sa rezolv cu el

| DoarBogdan a răspuns (pentru Furnicuta000):

Incearca cu bicarbonat de sodiu si otet. Asta am folosit si eu cand am avut probleme de genul.
Desi ar trebui dat iar cu lavabila (anti-mucegai) acolo. Si in general, daca aerisesti dulapul (si camera) si elimini umiditatea din camera, nu ar trebui sa mai ai probleme.

Eventual adu si niste paianjeni pe acolo laughing am vazut ca nu stau ei unde e mucegai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aerisește le, spala le și apoi lasă le in balsam de rufe vreo 3 ore. Aa și schimba dulapul, altfel vei fi nevoită sa ți arunci toate hainele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă locuiești la casă, scoate dulapul afară și lasă-l o zi la soare, să se usuce. Probabil nu a mai fost scos de mult la aer și de aceea a prin mucegai pe spate.