| Andwta a întrebat:

Am nevoie de o reteta pentru aluat ca sa fac foi de placinta (cu carne). Am incercat ceva de pe net, dar creste aluatul in cuptor prea tare.
Nu imi dati retete ce nu le-ati incercat. Multumesc

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-ți dau rețată de făcut ci de apicat - nu pierde vremea, ia de aici:

https://www.lidl.ro/......nta/p15943

| Andwta explică (pentru sierra1):

Nu am drum spre oras. Mersi, macar stiu unde pot gasi foi

| RoCkKiD a răspuns:

Ce fel de placinta vrei sa faci? ca sunt mai multe tipuri

| Andwta explică (pentru RoCkKiD):

Placinta cu carne tocata.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andwta):

Foarte explictit, zici ca ai citit intrebarea mea nu alta...

In general nu conteaza ce blat folosesti secretul e ca dupa ce l-ai pus in tava sa folosesti o furculita ca sa faci o multime de gauri pe fund, asta o sa il opreasca din crescut. Daca nici asta nu iti da rezultatul dorit, aplici tot metoda furculitei dar apoi nu pui umplutura ci niste orez uscat sau greutati pentru copt dar sunt aproape sigur ca nu ai, vreo 15 min, dupa care il scoti pui umplutura si apoi continui coacerea.

| Andwta explică (pentru RoCkKiD):

Chiar voiam sa iti citesc intrebarea sa vad cat se aseamana?
Am uitat faza cu furculita, e o idee buna, dar merge si la aceea placinta melc?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andwta):

Merge la orice aluat, gaurile cu furculita si precoptul cu greutati fac crusta sa nu se ridice si din cauza ca e coapta inainte ramane mai crocanta, nu se umezeste de la umplutura.