| Henrypericolpublic a întrebat:

Am niste pantaloni cu capse metalice si pe acele capse e prezenta o urma ca de rugina.
Cum fac sa scap de ea?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Slefuit cu smirghel.

| Henrypericolpublic explică (pentru darrio2007):

Smirghel dur sau fin?

| darrio2007 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Foarte fin. De 140 sau mai mult.

| Bizon95 a răspuns:

Cola
NO SHlT
capsele nu se prea schimba, iti trebuie alte capse (magazin de produse pentru croitorie) insa e foarte greu sa le scoti fara sa distrugi materialul
smirghelul o sa "pileasca" si materialul si o sa il uzeze (dupa care se poate rupe)

cola in schimb scoate rugina (nu imi mai amintesc termenul chimic) dar daca nu ma crezi, atunci:
https://www.google.com/search?q=cola+scoate+rugina
evident ca dupa aia trebuie sa scoti petele de cola :D

altfel:
https://www.emag.ro/search/solutie+curatat+rugina

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Smirghel doar pentru partea metalica, in genere capsele. Nu m-am referit la materialul textil.

| Bizon95 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, pana la urma daca pui ceva de gen un creion sub capsa poti sa dai cu smirghel doar pe capsa si nu pe materialul textil
totusi, trebuie sa imi apar ideea tongue... cola o sa scoata rugina de tot, nu numai peste capse dar si sub capse si pe materialul textil care a fost (evident) patat de rugina

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Am auzit si de metoda cu Cola. Acum ramane la alegerea lui cum vrea sa procedeze.

| romeo78 a răspuns:

Schimbând capsele!
Nu iasă rugina!

| Henrypericolpublic explică (pentru romeo78):

Si cum as putea sa schimb capsele?

| romeo78 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

La un mic atelier de croitorie, care face retușuri textile!