| idanna a întrebat:

Am niste perdele din poliester. Le-am spalat si nu le pot calca. Sunt forte sifonate, nu le pot pune sus asa...Stiti vreo metoda cum sa le indrept, vreo solutie in care sa le tin?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mai spala-le odata si atarna-le ude, ca se intind singure.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imediat cand le-ai scos din masina de spalat, le si montezi la loc (umede).
Perdelele se vor intinde din greutate si se vor usca drepte.winking
(eu asa procedez totdeauna)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asaceva nu se calca decat cu fier special cu aburi, numai nufarul sau spalatoriiile ecologice au, asa ca trebuia acolo sa le duci sa le curete ei nu le puneau la masină ca se sifoneaza de nu le mai faci, ei aveau solutii chimice cu care le curatau profesionist, nu le ai dus, acum tot la ei trebuie sa mergi sa i intrebi calca ti perdele si daca ei i ti spun ca da vezi cit costa ca este la metru prețul.

| Mopmop a răspuns:

Incearca sa le pui umede. Poate gravitatia ajuta sa se intinda dupa ce se usuca.