| AlexGogan50 a întrebat:

Am o cățea am primit-o de crăciun. Pana acum nu a fost învățată sa își faca nevoile în litieră. Care sunt sfarurile pentru a învăța cățeaua sa își facă nevoile mari și mici în litieră?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar pisicile fac la litieră!
Câinii se scot afară la plimbare (și iei și un „snur" de pungi cu tine, ca să aduni după el).
De câte ori vezi că devine mai agitat, sau că se-nvârte mirosind ici-colo, e cazul să-l duci urgent afară să se ușureze. Dacă reușește, îl lauzi și-l mângâi; dacă nu, îl cerți și-l pui puțin la „ignore". Cu timpul, va ști să ceară cumva când simte că are nevoie afară.

| Legion7X a răspuns:

Cred că depinde de câine Sunt câini care oricât i-ai certa tot, nu pot face în litieră și vor afară, să miroasă frunzele, crengile, șmd cel puțin cred că se simt mai confortabil în natură. Eu pe al meu am încercat să îl invăț să facă in nevoia în baie, avea ceva amenajat, dar tot nu am reușit și preferă să facă afară. Totuși pentru mine este bine și asa, pentru că nu face în casă. dacă este urgentă, și la 3 noaptea se duce la ușă sau piue prin casă și mă linge pe mână.

| AlexGogan50 explică (pentru Legion7X):

Se pune chestia şi pentru cățelul meu care e Border Collie?

| AllexXtreme a răspuns:

Pai prima data o lasi sa se cace in casa si dupa ce face asta incepi sa o certi un pic o duci acolo cu nasul si o certi si dupa ii pui rahatul in litiera sa vada ea ca este acolo si tot asa continui pana se invata sa stie ca nu e voie sa faca in casa. Eu am catelul meu tot in casa dar l am invatat sa mearga afara nu tin litiera in casa eu al meu cere la mine cand vrea afara vine la mine si latră