Întrebare recomandată | roxanapink a întrebat:

Ciupercile la borcan cumparate din magazin se prepara cumva? cum?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, ciupercile conservate aflate spre vânzare în magazin ( indiferent că sunt la borcan, conservă metalică sau pungă/congelate ) se pot prepara în ORICE mod doreşti : tocăniţă, ciorbe, pilaf, cu maioneză, pizza, etc.

Singura "condiţie" necesară, în cazul în care faci ciuperci cu maioneză ( ori la pizza ), ar fi să le scurgi bine de acea zeamă în care sunt conservate.

La celelalte mâncăruri se pot pune cu zeamă cu tot, iar la sfârşit condimentezi/verifici de sare ( atenţie : unele ciuperci sunt conservate în saramură ).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poti prepara de pilda o delicioasa:
CIORBA DE CIUPERCI
http://www.petitchef.ro/retete/ciorba-de-ciuperci-fid-784947
Te pup!

| johnye2 a răspuns:

Da
tocana de ciuperci cu smantana sau
orez cu mixt de legume si ciuperci

| Memberofthis a răspuns:

Daca nu ai multe ingrediente la indemana, recomand sa faci o salata cu maioneza, zeama de lamaie, sare si piperhappy Pofta buna!