| Kakarotto2016 a întrebat:

Am o problema cu plita. Cand pornesc ochiul si dau la 3, 2 sau 1 (3 e maximum) imi merge 10 secunde si dupa 10 secunde se opreste si din nou merge 10 secunde si iarasi se opreste.

Sa fie oare ceva ceva cu un senzor? Daca ochiul este pornit si dupa 10 secunde este oprit, atunci in momentul acela daca pun ceva pe ochi se aprinde din nou.

Nu stiu care e problema si cum o rezolv?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Plita are incorporat un senzor (contact bimetal de protectie termica) care intrerupe curentul in caz de supraincalzire.

Daca intreruperile se produc doar cand nu ai pusa pe plita o cratita cu apa (sau asemanator), iar cu cratita nu, atunci inseamna ca acesta este regimul lui normal de functionare.

Daca intreruperile se produc si cu cratita pusa pe plita, atunci contactul bimetalic nu este montat bine (este prea aproape de rezistenta de incalzire). In acest caz poti returna plita (daca este in garantie) sau foloseste-o doar pe treptele 1 sau 2.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Face la fel si daca ai ceva pus pe ochi? Daca nu, inseamna ca asa trebuie sa faca. Nu sta aprins daca nu ai pus cratita.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

Vezi poate sunt infundate ochiurile.