| Sofi_Anghel_1977 a întrebat:

Am o problema la masina de spalat arctic, imi palpaie becurile de la prespalare si pornire..si nu mai vrea sa porneasca, ce pot face?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia cartea masinii si citeste cum se curata scurgerea de apa.
Cu masina oprita si scoasa din priza desfaci capacul de acces si-l cureti bine.
Daca l-ai curatat de mizerie si tot nu merge, atunci cheama un specialist de la reprezentanta apropiata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa suni la cei de la service sa vina sa ti-o repare.

| Felys a răspuns:

Sa chemi pe cineva care se pricepe, ce crezi ca iti va da cineva vreun sfat aici sa ti-o repari singur?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sa te uiti in manual, de obicei pe ultima pagina e un tabel cu "probleme frecvente", verifici daca te incadrezi in una din situatiile de acolo. In principiu verifici daca exista apa (robinetul sa fie pe deschis si presiunea apei sa fie suficienta), hubloul masinii si cutia de detergent sa fie bine inchise, filtrul de evacuare sa nu fie imbacsit cu mizerie (cum ti-a spus aicea cineva). Daca totul este in ordine dar masina tot nu functioneaza chemi service-ul. Cand ii suni sau trimiti e-mail sa fii pregatit/a sa dai modelul exact al masinii, il gasesti ori in manual (daca acesta nu e pentru mai multe modele) ori scris pe bordul masinii ori cel mai sigur pe o eticheta lipita pe peretele din spate al masinii.