| anonim_4396 a întrebat:

Am o pungă de orez care a expirat pe data de 17.10. 2021.
E un pericol pentru sănătate dacă mai consum acel orez?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ce au indicat mihai69 si Brizbriz e valabil, se poate consuma.
Daca insa prezinta urme de fluturi, viermi (acele aglomerări de fire, ca de paianjen, asemanatoare uneori si cu mici ghemotoace de praf), e mult mai indicat sa fie aruncat.
La fel daca pare curat, insa observi foarte multe boabe roase, gaurite.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu are viermi sau musculite in orez, este bun de consumat, ca-o doar o cereala care se fierbe.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, dacă a stat la loc răcoros și perfect uscat, nu are urme că ar fi fost atacat de insecte, se poate consuma.

| mentholinks a răspuns:

Saracuta de tine, da-mi adresa ta sa-ti trimit o punga de orez.

| Brizbriz a răspuns:

Chiar a fost la tembelizor, faptul ca a expirat ce scrie pe eticheta nu inseamna implicit ca nu mai e buna
deci, daca nu prezinta urme de mucegai, poti sa il selectezi bine (pui cate o lingurita de orez pe o tava alba si dai la o parte tot ce nu e alb) atunci restul, oricum il fierbi (si ar fi bine sa il fierbi, nu inabusesti in abur)

| Sophieka a răspuns:

Fa putina ordine in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te risca scumpete, arunca punga aia ca e posibil sa ți se facă rău, pentru câțiva lei nu are rost sa te risti te poate costa o internare la spital happy
Ai grija de tinehee hee

| sparklingqueen a răspuns:

Nu,dar e posibil sa te doara burta, sa iti apara pete rosii pe fata, adica simptome ale unei alergii, deoarece nu este indicat sa mananci expirat.

| scp3008 a răspuns:

Orezul nu are termen de valabilitate, mai ales daca este pastrat nedesfacut. La fel si conservele

| andreidinsuceava a răspuns:

De ce sa consumi orez cand ma poti consuma pe mine.
@Andrei. tulbure.1