| Fildy6543 a întrebat:

Am pus la foc fasole pestrițe, la început o ieșit o spuma alba dar după s-a transformat în spuma mov, este normal așa ceva?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, s-a decolorat. Trebuie schimbata apa de 3 ori, indiferent de fasole.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa aca spuma si sa iasa spuma mov pentru ca fasolea este 'pestrita"!

Dupa ce o fierbi jumatate de ora, o scurgi si pui alta apa CALDA ca sa fiarba mai departe.

In prim apa de fierbere, se mai poate pune la fiert si 1 lingurita de bicarbonat, ca sa fiarba mai repede. Dupa care se schimba apa, asa cum am scris mai sus, cu alta apa curata si fiarta.
Cand schimbi apa, nu se pune apa rece peste fasole, ca se intareste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Brizbriz a răspuns:

Da, spuma trebuie stransa si aruncata, pana nu mai scoate spuma, iar apoi schimbata apa, fiert din nou, iar daca mai scoate spuma, repetat procedura

altfel, fasolea baloneaza... CHIAR SERIOS