| br0ntozaur a întrebat:

Am pus la spalat o patura care avea naftalina si nu mi-am dat seama. Acum s-a imprastiat mirosul de naftalina in toata casa. Temerea mea e ca o sa ramana particule sau miros de naftalina in patura si o sa fie daunator pentru sanatate. Ce pot face ca sa scot mirosul?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu sunt alergica la naftalina. Daca as fi in locul tau as renunța la ea si mi-aș cumpăra alta.

| Raven a răspuns:

Mirosul iese după o vreme dacă haina/pătura e pusă la aerisit. Așa se procedează de obicei, lași hainele respective pe sârmă 2-3 zile. Iar mirosul oricum nu omoară pe nimeni.
Dacă naftalina era în ceva container (plastic, pungă, celofan) nu are cum să se împrăștie particule. Oricum, nu mai folosi naftalină, efectul ei insecticid nu-i în realitate atât de puternic și mai e și toxică. Folosește lavandă ori frunze de dafin, miros și mai plăcut.