| xZeRo a întrebat:

Am taiat in doua o doza de aluminiu (330 ml) si am lipit de o parte si de alta un fermoar. Fermoarul s-a blocat si nu mai poate fi inchis deoarece am pus din neatentie adeziv pe el. Exista o substanta care m-ar ajuta sa elimin adezivul de pe fermoar?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce adeziv ai folosit.
Cred ca cel mai sigur este sa incalzesti adezivul, daca este pe aluminiu. Daca pui in apa in fierbere, majoritatea adezivelor isi pierd proprietatea adeziva si devin ca "branza", dupa care se pot indeparta mecanic (cu varful unei surubelnite sau cutit etc.).

| gogu220 a răspuns:

Da nu mai bine iei altă cutie?

| xZeRo explică (pentru gogu220):

E o solutie si asta.

| Rd79 a răspuns:

Incearca cu diluant (thiner) sau acetona.