| Sergiuucristian a întrebat:

Am un boiler electric tessy de 80l dar in 3 zile o consumat 80kw, iar nu l-am folosit deloc, stie cine care ar fi problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, problema este de la frig.
Elementul de incalzire la un asemenea boiler (de 80 litrii) are puterea de 2-3KW.
Asta inseamna ca, daca apa se raceste, atunci cupleaza si poate consuma chiar si 2-3KWh intr-o orra de functionare.

Boilerul de apa trebuie sa fie bine izolat termic, sa piarda foarte putina caldura.
Ideal este sa nu piarda caldura, doar apa consumata si inlocuita sa se incalzeasca.
Si daca se consuma multa apa, apa noua (dar rece) trebuie siea incalzita.
Deoarece consumul de energie este mai mare daca temperatura de stocare este mai mare, iti recomand sa setezi temperatura apei la doar 40 grade, iar boilerul sa fie instalat intr-o incapere interioara si incalzita (dar nu si locuita), respectiv sa aiba si izolare termica buna (de exemplu in cutie de polistiren, de grasime 10cm si vata de sticla.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa mentina temperatura apei la un anumit numar de grade. El porneste la un anumit interval pentru a face asta.
Seteaza-l la o temperatura a apei mai mica.

Răspuns utilizator avertizat