| inamarin a întrebat:

Am vazut somon ieftin si somon scump, de ce este unul mai scump si altul mai ieftin?

Răspuns Câştigător
| CAsToReL a răspuns:

Sunt importate din regiuni diferite, de aceea au preturi diferite. Nu inseamna ca cel scump sau cel ieftin este mai bun.

6 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

raspunsul meu este: somonul are carnea roz indiferent de origine. cel mai bun si scump somon din lume este cel din scotia prins la undita crescut in mediu natural, pe locul doi este cel din norvegia. Somonul ieftin de pe piata este cel din crescatorii.

| JayLeno a răspuns:

Elenuta, "peste care a fost facut sa aiba gust de somon" este vorba despre pastrav somonizat, o incrucisare intre cele doua specii. Pestele arata ca un pastrav dar are carnea roz, nu duce la gust cu somonul, este mai ieftin ca somonu dar mai scump ca pastravu normal, se gaseste si file deci "se taie bine", orice peste se poate taia in fileuri!

| 1942 a răspuns:

Somonul scump este cel natural, adica crescut in mediul sau de origine. Somonul ieftin este de crescatorie si carnea este roz datorita colorantilor din hrana, ca si pastravii cu carne roz. Este bine sa nu cumperi asemenea produse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unul este somonul si altul este o specie de hering modificata care are gust de somon. Doar heringul poate fi crescut in crescatorii si este mai ieftin.

| Roxana_1089 a răspuns:

Depinde unde este prins, ce fel de somon este, ce calitate.

| Elenuta a răspuns:

Exista somon si exista un alt peste care a fost facut sa aiba gust de somon. Acela este mai ieftin si nu o sa-l gasesti file pentru ca nu se taie bine. Daca vrei somon adevarat cumpara somon file.