Întrebare recomandată | ioana3432B a întrebat:

Ap scris cu pixul pe un fotoliu de piele și acum nu se mai ia. Am încercat cu spirt, detergent pentru rufe, detergent pentru chiuvetă dar și spray pentru geamuri. Nu se ia cu nimic. Ajutor!

11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă cu vanish lichid. Aplici soluția nediluată direct pe pată (dacă ai vanish praf, adaugi câteva picături de apă), lași să acționeze și apoi clătești. Alții au curățat petele de pix cu felii de lămâie, cu lapte demachiant (Doina) ori cu fixativ.
Încearcă și cu radiera (guma de șters).
Orice soluție vei încerca, nu freca foarte tare fiindcă riști să deteriorezi materialul.

| munteanuionvictor a răspuns:

Cu spirt ar trebui să mai insiști.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cam nasoala situatia, nu stiu daca mai iese.

| ioana3432B explică (pentru AndreiWeisz):

Mersi pentru încurajare.

| ioana3432B explică (pentru AndreiWeisz):

Mersi pentru încurajare. sad

| darkhell217 a răspuns:

Incearca cu diluant

| rijkaard a răspuns:

Daca ai avut atata intelepciune in ghilimele sa scrii cu pixul pe un fotoliu din piele si nu te-ai gandit la conmsecinte ar fi bine sa urmaresti sa cumperi un alt foto; iu caci multe nu mai poti realiza in a sterge

| ioana3432B explică (pentru rijkaard):

Nu am scris cu pixul. Am avut ceva scris pe mână cu pixul. M-am rezemat cu mâna de el și scrisul de pe mână s-a imprimat pe fotoliu. Presupun că nu avea rost să intru în detalii. Nu sunt așa tâmpită încât să o fac intenționat.

| AlexAlx2626 a răspuns:

Incearca cu parfum

| mirceadinica a răspuns:

Se ia pixul daca il cumperi

| Stanciu_Ramona_1999 a răspuns:

Încearcă cu acetonă!