| Losnams a întrebat:

Ar fi o idee lentilele de contact? Am 14 ani si am dioptriile in jur de 2 85, si voiam sa va intreb daca sunt bune lentilele? E mai bine cu ochelari sau cu lentile? Se pot pune usor? Va rog sa imi răspundeți la toate intrebarile

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Port de 10 ani, daca ai grija la igiena e totul ok.
Fireste, te duci la medic pentru prescriptie, proba la ele, iti arata el cum se pun, cum se scot, cum se curata.
Deasemenea sunt foarteeee multe tipuri de lentile, fiecare cu confortul ei. Sunt si lentilele de le porti non stop, eu am lunare si le scot in timpul somnului.
Exista si sansa sa ai o intoleranta la ele, dar vei vedea tu.
Oricum igiena este foarte importanta; prin afara, in special USA foarte putini oameni mai poarta ochelari, majoritatea celor care au vicii de refractie ori sunt operati ori lentile, doar in Romania inca sunt reticenti oamenii...

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai bine cu ochelari.

| Victoria18 a răspuns:

Lentilele sunt periculoase, trebuie sa stii cum sa le dai jos si sa le pui, plus ca exista posibilitatea ca atunci cand le dai jos sa zgarii retina, dar bineinteles exista si posibilitatea ca ochiul sa nu le suporte si cine stie ce complicatii sa faci. Te poti alege cu o infectie de toata frumusetea daca nu ai o igiena corespunzatoare seara cand le dai jos, dimineata cand le pui. Iti recomand ochelari.

| alexandruanghel a răspuns:

Totusi as recomanda ochelarii. Lentilele pot fi pierdute foarte usor, si sa le strici foarte usor.