| SingleForOne a întrebat:

As dori retete de mancare + snacks-uri sau un ghid alimentar pentru cineva cu ulcer gastric, hemoragie digestiva. Pe scrisoarea medicala se recomanda retete "fara ceva", dar vreau mai multe detalii pentru alimente.
Cunoaste cineva?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul ce ți-a recomandat? Din câte știu, nu ai voie prăjeli, dulciuri, sucuri acidulate, alimente acide precum citricele, condimente...multe, oricum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai multi carbohidrati, putine fructe grasimi proteine. Paine integrala, paste, cartofi. Ceva mai moale usor de amestecat in stomac. Lichide, sucuri neacidulate.