| MaryMaria333 a întrebat:

As vrea sa fac ceva cuburi de gheata dar eu nu am matrita aia speciala. Stiti voi o alta smecherie?

5 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Poti folosi o cutie de bomboane. Umpli cu apa spatiile acelea unde au fost bomboanele si pui in congelator.

| Denisa0954 a răspuns:

Sau se gasesc de cumpărat pungi speciale pentru cuburi de gheață. Cand umpli punga se formeaza ca niste pernute de apa. Tot asa, le bagi la congelator si gata

Bula
| Bula a răspuns:

Pungi de plastic pentru in aproape toate supermarket-urile, dar si in alimentare mai mici, costa doaar cativa lei.
Nu merita sa improvizezi "smecherii".
Daca totusi vrei sa faci tu "cuburi" (pastile) de gheata, poti aseza o folie de plastic peste un cofrag de oua, apesi folia cu degetul in gauri, pui apa, iar dupa cca o ora pus in congelator este gata inghetat.
La fel, poti face mici pungulite din nailon in care poti pune apa la inghetat, dar si in alte forme.

| Sorina_Adyna_1970 a răspuns:

Se gasesc forme pentru cuburi de gheata, din silicon. Din aceste forme se scot cuburile de gheata mult mai usor.

| JicaContra a răspuns:

Sunt 3 solutii:
1. forma aia speciala, se gaseste la hypermarket
2. pungi speciale, dar distrugi punga la fiecare folosire, totusi e mai usor decat cu forma aia speciala pentru ca forma aia e greu de bagat PERFECT ORIZONTAL in frigider (adica fara sa versi, pe jos, dar mai ales in congelator
3. orice chestie (castron plastic, punga, etc) cu apa bagata in congelator, apoi spargi gheata cu o dalta (exista SPECIALE pentru spart gheata), surubelntia, sula, cutit, furculita, ciocan, ETC.
insa la solutia asta IN NICI UN CAZ sa nu folosesti sticla, sau chiar metal, din cauza ca, apa cand ingheata "e pe invers" in loc sa isi micsoreze volumul cum e normal, isi mareste volumul, iar sticla sau chiar metalul, se pot sparge, in schimb in plastic sau punga, nu conteaza treaba asta!