| SweeTLemon a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac de mancare. Ajutati-ma cu ceva idei sau retete.

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! problema grava ar fi daca nu ai avea din ce sa faci, dar daca ai materie prima, poti inventa orice mai ales ca ai calculator si acces la net, eu fac mancare pentru mine numai de post incepand cu sarmalute cu ciuperci, pilaf cu ciuperci, ciorba de legume, pireuri, piftele de post cu ciuperci, paste, salata orientala iar pentru familie ciorbe cu carne, tocanite, dar mananca si ei ce fac pentru mine.
o zi buna!

| Zenithf a răspuns:

Uite aici, mii de retete si de idei:
http://www.culinar.ro/
Avand in vedere ca este inceput de primavara, ar fi bine sa folosesti si verdeturile noi aparute: ceapa, ridichi, urzici si altele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cateva idei ca sa te inspire:
-o ciora de legume; ingredientele le gasesti aici:Ingrediente:
Pentru 10 portii:
2, 5 I apa,
200 g morcovi,
100 g telina,
50 g patrunjel-pastîrnac,
150 g ceapa,
500 g cartofi,
150 g ardei gras,
150 g dovlecei,
150 g fasole verde fiarta,
250 g varza albă,
500 g rosii,
1 leg. verdeata,
200 g smintina,
2 oua,
4-5 g sare de lămîie,
100 ml ulei,
sare, după gust
-poate o friptura de pui cu cartofi la cuptor
-mancare de fasole verde(din borcan)-ingrediente:fasole verde la borcan, ceapa, ulei, sare, bulion usturoi
SFAT: intai se pune ceapa cu uleiul la calit apoi tecile, apoi bulionul si in cele din urma usturoiul;
LA DESERT:
-clatite;
-chec;
-prajitura napolitana cu carameltonguerajitura de napolitane

Crema
200gr nuca
200 gr zahar
4 galbenuse
250 gr unt

Caramel
200gr zahar

Mod de preparare:

Nuca o prajiti inainte de a o utiliza, atentie nu prea tare
SPER SA ITI FIE DE FOLOS :d funda?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu zic sa faci o pizza mare FUnda? te rog

| alexandraalis a răspuns:

Mancare de mazare, mancare de orez, mancare de cartofi, mancare de spanac, mancare cu teci de fasole, ciorba cu rasol de vita (14-15 lei kg), ciorba de perisoare, ciorba de galuste, ciorba de urzici, sos cu carne, cartofi natur, musaca de cartofi la cuptor.

Reteta (musaca cu carne si cartofi):
- se curata de coaja cartofi si se fierb
- ceapa taiata, se caleste in ulei, se adauga carnea tocata si se mai calesc putin impreuna, mestecand cu o lingura de lemn
- se fierb 2 -3 oua
Se pune putin ulei in vasul in care faci musacaua, apoi se pune un strat de cartofi fierti taiati rondele, un strat de carne tocata cu ceapa calite impreuna, apoi un strat de cartofi fierti taiati rondele.
Peste cartofi, se pun ouale fierte taiate rondele.
Se pune putin bulion (daca vrei).
Se adauga putina apa, pe marginea vasului in care ai pus ingredientele si se baga la cuptor.
Este gata cand incepe sa se rumeneasca putin.
Pofta buna.

| SweeTLemon explică:

Multumesc de idei. Am facut dovlecel pane, asa de buna si de proaspata e happy

| TkSonia a răspuns:

Ciulama, ostropel și orez cu legume și carne de pui. Sper că te-am ajutat?

| teiuby0 a răspuns:

Eu astazi fac fasole batuta sunt si eu in situatia ta nici eu nu mai stiu

| SweeTLemon explică (pentru teiuby0):

E buna si fasolea batuta, nu am mai mancat de mult happy Pofta buna

| Macheamacumva a răspuns:

Eu iti propun sa faci ciorba de burta pentru ca se prepara usor si nu dureaza mult.Noroc.Imi dai funda?

| Marycelaa a răspuns:

Bună! am gasit eu niste retete de mancare : http://retete-mancare.ro/ sper sa te ajute...

| Tudorache_Iony_1993 a răspuns:

Ce sa fac de mâncare