| Furnicuta000 a întrebat:

Ati congelat vreodata sarmale? Ma refer la sarmale cu carne cruda pe care dupa congelare le puneti la fiert. An facut prea multe si ma gandeam daca e o idee buna

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sarmalele trebuie fierte intai, apoi congelate (dupa racire).
Daca le congelezi crude, atunci varza va putea avea o constitutie neplacuta dupa dezghetare, iar prin fierbere sa se descompuna nedorit.

| darrio2007 a răspuns:

Da, merg.

| Catrice a răspuns:

De multe ori, dar fierte.

| alina2k18 a răspuns:

Nu recomand sa congelezi fara sa le prepari inainte.
Ideea cu congelatul e f buna, pana si restaurantele mici si medii fac asa ca nu sta nimeni sa prepare zi de zi sarmale si ciorbewinking
Maxim 1 luna in congelator.

| Furnicuta000 explică (pentru alina2k18):

Dar de ce nu pot sa le congelez crude? Ca am mai congelat carne. Sau se intampla ceva cu varza?

| alina2k18 a răspuns (pentru Furnicuta000):

In general carnea tocata nu prea se obisnuieste sa se congeleze si cel mult pe durata de timp mica nu luni de zile mai ales ca vorbim de mediu casnic deci -18 sau -21 grade darmite ditamai amestecul cu tot cu varza.
Bucata de carne e altceva.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, e o idee buna ca sa nu se strice dacă ai făcut în exces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.De ani de zile noi congelam sarmale.Fie de post sau de frupt.Chiar si rudele tatalui meu vitreg.De fapt, cred ca toata lumea congeleaza mancarea pe care nu o mai mananca.In caz ca vrei sa stii, poti congela si prajiturile(checurile, prajiturile cu crema DAR NU SI TORTURILE), poti congela chiar si borsul intr-o olita in lada frigorifica.Noi de Paste, Craciun, inaintea de inceperea posturilor si la terminarea acestora dar si in viata de zi cu zi, daca nu mai putem mana o mancare din anumite cauze o congelam ori in congelator ori in lada frigorifica.

Sper ca ti-am fost de folos! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poți fierbe... apoi după ce se răcesc să le pui la congelator...noi așa mai facem și e foarte ok.

| Mopmop a răspuns:

Aleg sa congelez doar compozitia de sarmale. Cine stie, poate le vreau in foi de vita de vie data viitoarehappy

| VanillaQ a răspuns:

Da, am congelat multe pe perioada studentiei. Sunt bune!happy