| LaviniuA a întrebat:

Aveti acasa combina frigorifica? Ce dimensiuni are? 65cm x 60cm? (adancime x latime)
Cam asa am vazut prin magazine.
Mi se par foarte mari, fata de frgiderul meu micut.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Parca ai fi vara-mea. Am ajutat-o sa isi ia o combina cu rabla pentru electrocasnice, ca imi scosesem voucherul pe numele meu. Ce imi venea sa o las in magazin si sa plec. Ca e prea mare, ca unde il bag, ca bla bla, ca e prea inalt. Cind s-a vazut cu el instalat si pornit, mama ce misto, ce de-a spatiu, hai ca arata bine, bla bla. E ca la orice in viata... daca se poate mare, de ce sa il iei mic? Plus ca ce omite multa lume e ca la unul mare ai randament mult mai bun ca la un spanac de ala mic, cand discutam de puterea consumata pentru a raci cantitatea x de alimente. E ca la masini, daca ai motor de 3 litri si 300 de cai, nu inseamna ca trebuie' sa mergi cu 200 pe ora, ci mai ales ca atunci cand o sa mergi cu 100-120, o sa consumi mai putin per kilu' de masina decat unul care chinuie un motor de 1-1.4.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa vezi cand ai sa bagi oale cu mancare nu ti se va mai părea mare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu am dar pentru frigidere asa mari ai nevoie de spatiu, in bucatarie este bine sa stea frigiderul dar daca nu ai loc il pui pe hol sau in balcon, sau te multumesti cu unul mai mic functie de apartamentul pe care il ai.

| LaviniuA explică (pentru CristiDinBucuresti):

E spatiu, doar ca mi se pare urat cu ditamai dulapul in bucatarie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Frigiderul tau micut are 40X40? Poate ai unul de jucarie... combinele au mai toate macar un 55X55 sau pe-acolo... Poftim -
54 x 57.4 x 181.3 la un Arctic AK54305M30W, 59.5 x 67 x 185.2 la BEKO RCNA366E40ZXBN, 59.5 x 65.8 x 203 la Samsung RB38A6B3DB1/EF, si tot asa inainte.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Aveam unul de jucarie la vreo 100 litri doar... m-a slujit 7 ani si s-a saturat de mine happy
Sunt ditamai dulapurile combinele astea. Latime si adancime au toate cam la fel, chiar daca au volum mai mic. Difera inaltimea vad.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci de exemplu:
pun intr-unul mare (250kwh/an) 20 litri de lichid
pun intr-unul mic (180kwh/an) 20 litri de lichid
Consuma mai putin cel mare in cazul asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Iti dai seama ca acei x kwh/an sunt un consum orientativ raportat la o incarcare nominala, nu? In principiu, ala mare s-ar putea sa consume mai putin ca ala mic daca pui doar 10 sticle de Fanta in el pentru ca e mai bine izolat ca ala mic, mentine temperatura mai mult timp fara sa porneasca compresorul, etc. Bucataria poate sa fie urita, ca doar nu e sufragerie sau muzeu. Il pui intr-un colt si aia e. Unul de ala mic are sens doar daca e incorporabil si il bagi pe undeva sa se integreze in mobila, atit.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi fain pentru explicatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Pen' putin! Daca dai si un buget orientativ si 2-3 cerinte, te pot ajuta cu mare placere sa gasesti un frigider/combina la un pret imbatabil. De curand am investigat zona asta puternic pentru vara-mea, dupa cum ziceam mai sus si mai analizez din cand in cand ofertele pentru ca si combina mea are vreo 10-12 anisori si chiar daca merge ireprosabil, s-ar putea ca la un moment dat sa fie mai rentabil sa iau una noua care consuma mai putin curent...

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca am gasit ce imi trebuie. Un Beko asemanator cu cel mentionat de tine mai sus, doar ca static, nu No frost. Prefer static, ca sa nu-mi deshidrateze alimentele. si nu-mi place sa pun totul in caserole.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Confunzi termenii! Plus de asta, majoritatea cu NoFrost au compartimentul de legume/fructe separat si cu o modalitate de a regla umiditatea. A, da, si apropos de asta - eu am un Indesit de vreo 10 ani sau mai bine, are ventilatie pe frigider si o pot inchide oricind. Deci... daca poti lua ceva la care sa nu pierzi timpul cu dezghetatul periodic, nu se pune problema ca va deshidrata alimentele, se gaseste ceva reglabil. Si nu neaparat care sa coste o avere, desigur.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiam asta cu reglatul umiditatii. Cat ar costa unul cu asa ceva (la un consum de max 250kwh)?

Oricum astea statice moderne nu trebuie dezghetate ca alea vechi... poate doar o data pe an, nu stiu.
Cred ca sunt si mai zgomotoase alea no frost.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Asta cu crezutul... cum ziceam mai sus, i-am luat vara-mii unul. Candy, marca aparent romaneasca. A ajuns vreo 1200 RON dupa voucherul ala de 400 RON. A facut putina galagie cand l-am pus in functiune. Dupa 10 minute a trebuit sa ascult linga el cu mare atentie si sa pun mina sa simt o vibratie cit de mica pentru a imi da seama ca merge. Ar fi interesante asa...
1. Clasa C, doar 163 kwh/an (de la anul s-ar putea sa conteze mult mai mult asta decat ca dai acum vreo 1000 RON in plus), dar 2700 RON - https://altex.ro/......34T600CSA/
2. 258 kwh, dar are nebunii precum HarvestFresh si EverFresh care cred ca ti-ar place, 2400 RON pare rezonabil. https://altex.ro/......A406E4XBN/

Buba la frigidere e ca daca vrei eficienta energetica serioasa, te cam arde la portofel achizitia.
Bonus - Candy-ul luat pentru vara-mea: https://altex.ro/......CE4T618EW/

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu vad unde zice despre reglarea ventilatorului (sau oprirea lui).
Sigur toate functiile alea par wow... nu stiu totusi cat de utile sunt cu adevarat happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Mdah, ei nu prea zic asta pe nicaieri. E posibil ca una dintre functiile alea cu nume fantastice sa fie de fapt o ajustare automata sau manuala a ventilatiei (cum ziceam, sunt unele modele la care ajustezi umiditatea din lada pentru legume/fructe cu ajutorul unei "ferestre" care poate fi miscata manual...).

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Scuze ca revin cu inca o intrebare...
Apropo de zgomot, acel Samsung cu 35db - scrie ca ar fi silentios datorita compresorului digital inverter. Oare chiar este mai silentios ca celelalte, fara tehnologia asta?
Probabil cand merge la viteza mica - zgomot mai mic; cand merge mai repede - zgomot mai mare.

Crezi ca se simte o diferenta fata de celelalte fara tehnologia asta?

Citesc pe eMag recenzii si unii se plang ca-s zgomotoase si astea, huruie, pocnesc si fac tot felul de zgomote ciudate.

Nu am o bucatarie asa mare si nu mi-ar placea sa ma zbarnaie mereu... chiar daca nu stau asa mult acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Da-o naibii de silentiozitate, astea cu invertor intotdeauna si consuma mai putin ca cele non-invertor. Invertorul se refera la compresor, nu la ventilatie. Aia care se pling fie sunt idioti, fie nu au habar cum functioneaza sau instaleaza frigiderele ca timpitii pe balcon sau in alte zone unde nu au ce cauta.

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar care e problema cu frigiderul pe balcon? Scuze, dar nu ma pricep happy
Eu mereu l-am tinut in bucatarie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Pe balcon sunt diferente extreme de temperatura. Te intereseaza sa nu se faca 45-50 de grade in incaperea unde tii frigiderul, si nici -5 sau mai putin...

| LaviniuA explică (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Parca ai fi vara-mea. Am ajutat-o sa isi ia o combina cu rabla pentru electrocasnice, ca imi scosesem voucherul pe numele meu. Ce imi venea sa o las in magazin si sa plec. Ca e prea mare, ca unde il bag, ca bla bla, ca e prea inalt. Cind s-a vazut cu el instalat si pornit, mama ce misto, ce de-a spatiu, hai ca arata bine, bla bla. E ca la orice in viata... daca se poate mare, de ce sa il iei mic? Plus ca ce omite multa lume e ca la unul mare ai randament mult mai bun ca la un spanac de ala mic, cand discutam de puterea consumata pentru a raci cantitatea x de alimente. E ca la masini, daca ai motor de 3 litri si 300 de cai, nu inseamna ca trebuie' sa mergi cu 200 pe ora, ci mai ales ca atunci cand o sa mergi cu 100-120, o sa consumi mai putin per kilu' de masina decat unul care chinuie un motor de 1-1.4.

| Angeru46 a răspuns:

Da am eu unul și nu este de vânzare