| ralucaralucutza a întrebat:

Bai fratilor nu mai stiu ce sa fac de mancarecrying...am facut ciorbe acre si tot felul,tocana,sarmale,cartofi prajiti, piure, si altele...practic am facut de toate dar va rooog sp si mie ce sa mai fac de mancare {retete} ca nu mai stiu crying va dau funda[LA RASPUNSU CARE IMI DA CEA MAI BUNA RETETA]cryingcryingcryingcrying

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! incearca sa faci musaca, ardei/dovlecei umpluti, rasol de pastai cu usturoi/prajita/ciorba deperisoare. Acum e sezonul tuturor posibilitatilor, pentru ca le gasim in gradina/piata etc.
Mult succes si o seara bunahappy

| GoguSteriade a răspuns:

Ia o carte de bucate in brate. Totusi, daca ai facut "de toate" doar nu le-ai facut pe toate in acelasi timp ca sa se strice in frigider.

| sweetapril a răspuns:

Paste la tava happy
Iti trebuie:
-400g paste
-4 oua
-100g smantana
-100-200g cascaval
-200-300g sunca
-sare
-piper
Pregatesti asa: pui la fiert pastele intr-o cratita cu putina sare.
Cand sunt fierte, le clatesti cu apa rece si le lasi la scurs. Separat, bati ouale cu smantana, sare si piper. Tai cubulete mici sunca si cascavalul. Intr-o tava pui pastele fierte, adaugi apoi sunca si cascavalul, iar deasupra torni ouale batute cu smantana. Asezi cateva felii de sunca taiate pe lung. Dai tava la cuptorul incins ciirca 30 de min.
Este foarte gustoasa si usor de pregatit happy

Alte idei: mazare cu sos, orez, chiftele, oua umplute, salata orientala, paste cu tot felul de sosuri...

| LoveNeverDies a răspuns:

Fa un pilaf si la desert o salata de fructe racoritoare ca tot e vara.
Sau ia un gratar de bucatarie si pune piept de pui cu salata de rosii.
Iti recomand sa nu faci spaghete pe vremea asta, cad greu la stomac.
Peste cu legume.
Mamaliga cu branza.
Cartofi la cuptor cu pui.

| ralucaralucutza explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri kisskiss si vreau va spun ca am incercat o aprte dinbig grinideile sugerate de voi va multumesc mult:XX:X:XX:X:X:*:*:*

| bebebebebebebe a răspuns:

Spaghete:X Se fac si usor, nu trebuie multe ingrediente.
Poti si macaroane cu branza, cu carne, unele persoane mananca cu varza, supa de fasole, de perisoare, de galuste, taietei.
Stiu eu daca vrei mancare mai usoara: fa mamaliga, o puteti manca cu lapte sau cu branza si smantana.
Poti sa fierbi niste cartofi, ii tai in bucati mari, ii pui intr-o tava, pui carnita cateva felii, pui smantana si putin ulei si la bagi la cuptor. La sfarsit pui mujdei de usturoi peste dupa ce sunt gata. Sa vezi ce buni sunt! happy
Poti sa faci pizza, gasesti pe net reteta, spanac, omleta cu ou si sunca, poti face snitele, chiftele, dovlecel pane, sau sa faci vinete cu maioneza, pasta de branza de uns pe paine.
Cumperi un pui, si il faci cu ceva cartofi. Sau pulpe prajite, peste. Poti sa faci si pane si la cuptor cu cateva bucati de lamaie ii da un gust superb.
Poti face ardei umpluti daca stii cum, oua umplute, friptura, supa de fasole sau de cartofi, sau supa de legume e ff buna, salata de legumehee hee
ciuperci, pilaf de orez, cu carnita. :X
Trebuie doar sa te gandesti pentru ca sunt detule mancaruri, de care poate chiar si uitat si ti-e dor sa mananci.
Spor la gatit:*
Fundita:*?