Întrebare recomandată | noname2021 a întrebat:

Buna,am carne la congelator, am scos-o acum sa o gatesc si scrie ca expira pe 25.12. 2018(deci anul trecut).E ok daca o gatesc? Ea a stat la congelator pana acum, e inghetata.Trebuie sa o consum astazi toata sau se poate si maine?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cat mai repede. De preferat azi.

| Holiday a răspuns:

Nu are nici pe naiba daca a stat in congelator. Dupa ce o scoti o mai poti tine in frigider macar 3-4 zile fara sa pateasca nimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Holiday):

Nu este chiar așa, sunt animăluțe mici care mai cresc încet acolo și pe frig. La mine în oraș a fost trimis la mititica un veterinar care a aprobat punerea î consum a unei cărni care fusese pusă la congelat acum 40 de ani. Dacă după un an, la decongelare are miros bun, aspect bun, se poate consuma.

| gogu220 a răspuns:

În ziua de azi, când magazinele sunt pline cu tot ce doresti, e şi păcat să mai ţi ceva in congelator.

| crstifornea8 a răspuns:

Bună! Dacă nu a fost decongelată si controlată inapoi de mai multe ori nu este nici o problemă. Bateriile E-coli se dezvoltă când se alternează congelarea si dezghetarea. Pe viitor iti faci porțiile pe care le ambalezi separat si scoți la dezghetare pe rând când ai nevoie! Succes