| AnaQ a întrebat:

Am comandat vara aceasta o pereche de sandale de pe un site online cu produse din piele naturala. Din păcate pielea naturala este foarte tare și îmi provoacă rani la bareta de la spate. Va rog daca știe cineva ce as putea face sa înmoi pielea naturala? ( Cu spirt medicinal am incercat de câteva ori și nu e prea comod, după ce se usucă devin iarăși tari).

Mulțumesc anticipat! Cel mai serios, rapid și util răspuns va primi funda!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu sursa de caldura pielea crapa. Uleiurile si glicerina pentru corp pot inmuia pielea. In alte vremuri era crema speciala pentru pantofi cu care-i inmuiai. Atentie! Anumite culori se pateaza din cauza uleiurilor sau glicerinei. Culorile deschise se pateaza: alb, gri, crem, etc. Pilirea marginilor poate fi o solutie pentru bareta.

| MihaelaDart a răspuns:

Cu ajutorul unei surse de căldură (feonul) îndreptate către încălțăminte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crema de maini, hidratanta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ai două solutii : 1 îi duci la cizmar sa îi lărgeasca bareta, sau cînd incalti sandaua nu strîngi bareta prea tare pe picior, o lasi mai lărguță, sandalele au toc? Ce culoare sunt? Sa le porti sănătoasă. Sau dsaca vezi ca i ti fac rani, le duci inapoi la magazin cu bonul si îi schimbi cu altele, dar probeaza i acolo cand ai picioarele umflate după o zi de mers ca asa i ti vei da seama daca te încap sau nu.

| AnaQ explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt mărimea potrivită atâta tot că îmi provoacă rani datorita pielii care este super tare. De lărgit nici nu poate fi vorba pentru că dacă îi las cureaua largă nu mai pot merge deloc îmi ies din picioare. Sunt culoarea nude și au talpa ortopedica.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnaQ):

Ok, atunci pe zona unde te bat unde ai răni, pune pansament urgo de fiecare data cînd porti sandalele, si nu le purta pe piciorul gol, trebuie sa le porti cu dres, ca de aia ai răni, ca se freaca pielea ta a piciorului de pielea baretei, dar daca pui ciorapi atunci numai faci acele răni. Sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum am vazut ca ai comandat de pe site, nu trebuie sa i ti cumperi de pe site, mergi in magazin unde îi poti proba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, cum ai rezolvat cu sandalele?

| Bizon95 a răspuns:

Pti sa tai marginile care cel mai sigur sunt responsabile de frecat
cu o forfecuta de machiaj, sau chiar cu o pila de unghii

| Dyonees a răspuns:

O crema uleioasa, eventual de maini, care sa nu afecteze pielea in sine si ceva care totusi sa ia din aderentia pieii.