| Dianys_Diana_1979 a întrebat:

Am găsit ieri pe marginea chiuvetei un vierme de vreo 7-8 cm subțire și negru.Ar putea fi un pui de șarpe? Locuiesc la țară și am mai observat in curte asta vara găuri fără capăt. Am pus apa in interiorul lor foarte multa si nu se umplea.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șarpele are gură formată, și ochi.
Nu am gingie pentru nici un dinte,
Am gura gata, sunt șarpe gata,
Îmi șade lumea ne mușcată înainte,
Ațâțându-mă cu pulpele și beregata.
( Nichita Stănescu).
Găurile fără fund sunt făcute de greieri.

| Dianys_Diana_1979 explică (pentru sadrian46):

Bună. Mulțumesc de răspuns. Nu avea gură, nici ochi sau inele formate.statea nemișcat și abia când l-am împins spre scurgere a început să se zbată cu mare viteză până a căzut în scurgere si apoi am lăsat apa să curgă peste el vreo 10 minute

| sadrian46 a răspuns (pentru Dianys_Diana_1979):

Venise din canalizare. Era un vierme de canal. Suntem rude foarte îndepărtate. Viermi marini, pești cartilaginoși. osoși, reptile, batracieni, mamifere, om. Deci rude de gradul 7 în adâncime. Și cam o jumătate de miliard de ani de evoluție.

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Un vierme are inele in jurul intregului corp
un sarpe, NU
in plus puii de serpi sunt mult mai rapizi decat un vierme

| Dianys_Diana_1979 explică (pentru Bizon95):

Bună. Mulțumesc de răspuns. Nu avea inele, nici gură formate.cand l-am observat eu stătea pe loc.de teamă l-am împins cu un burete spre scurgere. Atunci a început să se zbată cu mare viteză până a căzut în scurgere. Am lăsat apa să curgă peste el vreo 10 minute

| Bizon95 a răspuns (pentru Dianys_Diana_1979):

Cu placere, oricum ai scapat de el
insa, daca ai patit asa ceva se numeste ca nu ai sifon in U la chiuveta, si din cauza asta pot veni de pe canalizare

| GouDidodino a răspuns:

După cum ai spus chiar tu... viermele nu e sarpe