| Butnariu_Adriana_1997 a întrebat:

Buna,
Am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin de sambata trecuta (02.06.2018) întrebarea este la acest moment ma protejeaza impotriva unei sarcini?

Exista o sansa cat de mica daca la acest moment partenerul ejacuealeaza in interior?
Mentionez ca nu am varsat pana acum de la ele, doar m-a durut capul foarte puternic.
Astept raspuns,
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, te protejeaza. Sigur ca exista o sansa cat de mica de sarcina, stii si tu ca nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigur. Totusi, daca le iei corect, exact la aceeasi ora si nu iei medicamente care sa le influenteze efectul, sansa este extrem de mica, aproape neglijabila. Am vazut ca zici ca ai citit prospectul de doar doua ori. Daca nu ai tu o memorie speciala, este extrem de putin pentru un tratament luat in fiecare zi. Eu le citesc de 5-6 ori. Ideea este ca in orice moment, noaptea cand te trezesti din somn, imediat cum te trezesti di lesin, in clipa in acre esti foarte obosita saui bolnava, sa stii exact tot ce scrie in prospect, sa nu incalci nimic din ce scrie acolo.

| Holiday a răspuns:

Cat de greu e sa citesti prospectul?!?

"- În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună

Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini. Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile."

| AliGab a răspuns:

Pe langa faptul ca anticonceptionalele pot sa nu isi faca efectul si poti ramane insarcinata chiar daca le iei sistematic, poti avea si consecinte pe termen scurt (afectiuni ale sangelui sau chiar moartea -tromboza- citeste prospectul) sau lung: in cazul in care vei dori copii te poti confrunta cu sterilitate sau cu o sarcina cu probleme (pierderea sarcinii, prematuritate, moarte intrauterina, sarcina extrauterina etc)
Stiu ce vorbesc, am intampinat probleme de acest gen dupa 10 ani in urma folosirii acestor otravuri. Parerea mea este sa stai departe de anticonceptionale si pilula de dupa.

| Butnariu_Adriana_1997 explică (pentru AliGab):

Folosesc aceste anticonceptionale la prescriptia medicului si voiam sa stiu avand in vedere ca le iau pentru o cauza medicala respectiv reglarea menstruatie daca este in regula ca dupa prima saptamana sa am contact neprotejat. Multumesc

| AliGab a răspuns (pentru Butnariu_Adriana_1997):

Si eu tot la prescriptia medicului le-am luat. Bafta atunci. Daca vei avea probleme in viitor sa nu uiti ca te-am avertizat. sper sa te ocoleasca neplacerile...chiar! Ai avut curiozitatea sa citesti prospectul?

| Butnariu_Adriana_1997 explică (pentru AliGab):

Am citit prospectul de 2 ori de la inceput pana la sfarsit. Dar precizez ca aceste anticonceptionale nu au fost date dupa ureche. Mi-s-a facut un set de analize, ecografie transvaginala si s-a constat ca am foliculi pe ovare si asta determina aparitia menstruatiei. Imi venea de 2 ori la interval de 14 zile cate 4-5 zile. Multumesc.

| NotAnArchetype a răspuns:

Buna!
Iti recomand sa mergi la un cabinet de planificare familiala. Ii poti cere medicului de familie o trimitere, iar consultatia la acel cabinet va fi gratis, la fel si sfaturile despre ce fel de anticonceptionale ti se potriveste.
Daca ai dureri de cap de la anticonceptionalele pe care le iei acum, nu e in regula. Cele potrivite nu au niciun efect advers.
Legat de riscul unei sarcini, da, sunt sanse. Poti ramane insarcinata daca iei anticonceptionale in mod uzual, dar uiti o pastila, sau daca iei alte medicamente sau consumi anumite plante.

| Butnariu_Adriana_1997 explică (pentru NotAnArchetype):

Am luat anticonceptionalele la prescriptia medicului. Se pare ca nu ati citit intrebarea de la inceput pana la sfarsit. nu trebuia sa va obositi sa raspundeti.