| Inimadefata a întrebat:

Buna,am nevoie de o reteta. Vreau sa prepar un nectare de mere sau pere si nu stiu cum se face.Ma puteti ajuta?

Dau funda daca reteta e simpla si nu necesita mult timp :*

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata ingredientele:
5 kg de fructe
10 litrii de apa
2 kg de zahar
1 lingurita de salicilat

fructele se cojesc se piseaza sau se dau prin masina de tocat carne sau robot. Se amesteca cu apa si zaharul se pune la fiert si se fierbe ca si bulionul. Adica pana arunca spuma facuta de deasupra. atunci se adauga lingurita de salicilat se pune in sticle curate si se aseaza pana in a doua zi la dunst uscat adica in perina.

Fructele pot fi de oricare: mere, pere, caise, visine, piersici, prune...

| Inimadefata explică:

Nectar*scuzati greseala

| Andrada009 a răspuns:

Poti sa il faci in blender: cureti fructele de coaja, le tai marunt si le pui acolo, e simplu!