| GothicTiamat a întrebat:

Buna am nevoie de putin ajutor...
Cand se pun ouale la fiert laughing se pun in apa rece sau cand apa fierbe? Nu de alta dar m-am saturat sa se tot sparga
Multumesc big grin

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite cum fac eu. degresez din tai ouale, apoi asez ouale in cratita, adaug apa rece, un pic de otet si sare, si las sa fiarba, apoi separat pregatesc vopseaua, imediat dupa ce au fiert, le introduc in vopsea, dupa vopsire le las sa se usuce si apoi ii ung cu o bucatica de sunca, ulei...mult succes!
O zi luminata sa ai si un Paste fericit!

| foxsilver a răspuns:

Poti sa le pui si in apa rece, dar in afara de faptul ca trebuie sa adaugi sare si otet, ouale trebuie sa fie tinute 1-2 ore la temperatura camerei.Motivul pentru care crapa ouale, este si acela ca le iei direct din frigider si le fierbi.

| Dana211 a răspuns:

Eu le pun la inceput cand pun si apa si nu mi se sparg dar depinde si cat le lasi la fiert. Daca chiar e poti pune niste sare in apa in care le fierbi si nu se vor mai sparge

| Danielcristian a răspuns:

Cind fierbe apa (clocoteste) pui unul cite unul ci ajutorul unei linguri, il asezi cu usurinta in oala. Nu o sa crepe, il lasi 4 minute sau5 si gata, daca vrei sa se si descojeasca usor, imediat ce le-ai luat de pe foc, tipati apa fierbinte din oala si turnati apa rece peste ele, o data sau de doua ori si gata. happy

| GothicTiamat explică:

Multumesc de ajutor big grin

| ValyOppa a răspuns:

Pui direct in apa rece si astepti sa fiarba.winking Mama spune ca sunt fierte cand scoti oul din apa(cu o lingura) si se usuca instantaneu thinking

| mix204010 a răspuns:

In apa fiarta, dar de regula ele oricum se sparg, daca oul este de tara coaja este mai groasa si sansele de a nu se sparge sunt mai mici.

| 天使 a răspuns:

Imediat ce ai pus cratita pe focwinking... funda te rog puppy dog eyes