| AlexisM999 a întrebat:

Bună! Am o pereche de pantaloni pătați cu iarbă, i-am pus la spălat o singură dată, pata e de o săptămână pe ei. Îi mai pot salva cumva? Dau funda *

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca poți. Da i cu vanish și se ia imediat

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuiau spalati imediat, ca iesea pata de iarba, dar dupa 1 saptamana in care esenta a intrat in textila, ma gandesc ca s-ar putea sa nu mai iasa.

Ti-as sugera totusi sa faci o pasta din amestecarea a doua ingrediente: bicarbonat de sodiu cu detergent lichid de vase, pe care trebuie sa-l intinzi bine cu mana, peste pata de iarba.
Lasi cel putin 2-3 ore sa se imbibe bine, apoi pui pantalonii la masina de spalat si incerci sa-i speli din nou. Chiar inainte sa-i pui in masina de sapalat, freaca-i un pic la mana, acolo unde este pata.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă să pui pe pata vanish sau alta solutie de scos pete

| sweetys a răspuns:

Te duci la Carrefour și are o soluție,(sgrasatore, sau ceva de genul, vezi sa fie universala nu pentru calcar), și poți încerca, eu cu soluția asta scot toate petele

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

Care e denumirea exacta al solutiei si care firma o produce?

| Yuoia a răspuns (pentru sweetys):

Sgrassatore universale este degresant. Chiar denumirea in italiana o spune. Nu se pot scoate pete de iarba.

| sweetys a răspuns (pentru Yuoia):

Este pentru toate suprafețele. Scrie și pe eticheta, țesături cu pete dificile după ce enumera tigăi, oale, hote, grătare etc, iar pe cea din fata are poza cu o motocicleta, o hota cu plita și o cămașă. Îl folosesc de ani de zile.

| sweetys a răspuns (pentru Bula):

O produce Chanteclair, ( are o sigla cu un cap de cocoș) și se numește Sgrassatore universale.

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

Am gasit o serie mare de detergenti si degresanti cu aceasta denumire (comuna), dar cu ambalaje (etichete si pulverizatoare) de culoare diferita, cu diferite parfumuri (sau sub-continut) specific.
Toate se pretind pentru "curatare universala".
(La Carefour doua, pe eMag trei, la alte firme inca de mai multe feluri).
https://www.google.hu/......ps?/search

Tu la care (culoare, tip) te referi?

| sweetys a răspuns (pentru Bula):

Cele de la Chanteclair le-am folosit, Sgrassatore ( rosu și mov- cu ele am scos destul de multe pete și la partea de degresare au 10+ ) și cel anticalcar (albastru, care mi se pare prea puternic mirosul pentru a face curățenie în baie, dacă nu ai aerisire bună, dar își face treaba)

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

Multumesc frumos!

| oanarus997 a răspuns:

Mai pateaza-i si in alte zone si fa-le un model din acele pete. Sau taie-i si fa-i pantaloni scurti.