| Elena0892 a întrebat:

Am pus carnea de miel la otet sa iasa mirosul de oaie si am lasat-o cam mult sau am pus prea mult otet, e acra la gust si s-a inchis la culoare, ce pot face sa scot acreala? Help

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Las-o in apa/vin jumatate de zi apoi fa-i un bait in care sa o lasi o zi sau doua iti las link la o reteta
https://youtu.be/FacYGBEWibk
Succes! Sper ca mai poti salva ceva

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Otetul trebuia diluat cu apă. Oricum mirosea a oaie prin gătire. Nu inteleg de ce ai cumparat daca nu-ti place mirosul.

| Elena0892 explică (pentru darrio2007):

Am pus si apa, dar prea putina. Imi place gustul, mananc si pe gratar, si la cuptor sau stufat, dar nu imi place morosul. Eu pana acum aveam carne de la soacra mea, care mi-o dadea direct gata(adica tinuta la otet), eu o puneam doar in bait(stiu ce-i ala apropo). Dar acum am cumparat noi pulpa cu totul..am tinut-o si cam mult, vreo 3 ore?

| darrio2007 a răspuns (pentru Elena0892):

Eu am tinut-o in baiț de ieri(17 apr) de pe la ora 18. Fără oțet. Usturoi verde, cimbru, sare, piper, apă. Acum jumatate de ora am bagat-o la cuptor. Diferenta dintre noi este că nu mă deranjează mirosul.

| JicaContra a răspuns:

O lasi la murat in covid-19 si virusul o sa omoare otetul rolling on the floor

acum serios, cum a spus si Cristian, lasat in apa apoi in vin (apa v-a dilua serios otetul, iar vinul v-a adauga gust de vin nu de otet)

alta idee e solutie cu bicarbonat de sodiu, insa asta e doar o solutie logica, nu stiu in practica, totusi logica suna asa, bicarbonatul de sodiu:
1. reactioneaza violent cu otetul (asta am incercat, am pus in wc ca sa il curat)
2. este interzis in UE sa fie folosit in mancare pentru ca poate fi folosit sa ascunda mirosul de carne stricata, doar la mici mai e folosit acum, insa s-au facut eforturi speciale ca sa fie recunoscuti international si s-a obtinut derogare speciala pentru mici

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca esti sigura ca nu este si alterata carnea, as incerca cu bicarbonat de sodiu. Acesta reactioneaza cu otetul si fragezeste carnea, as zice sa dizolvi bicarbonat in apa, sa pui carnea acolo cateva minute dupa care sa o muti intr-un bait de vin cu condimente.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Ea nu a stiut sa dozeze otetul cu apă si tu vrei să stie cum se face baițul cu vin si condimente? Esti amuzant!

| Elena0892 explică:

Pana la urma am tinut-o toata noapte in apa rece la frigider(era seara cand am postat intrebarea), apoi dimineata am pus-o in chiuveta si timp de cateva ore bune am tot schimbat apa(rece), mai am tinut-o iar in frigider in apa, apoi am pus-o in bait pe care l-am facut fara vin, doar cu ceapa, usturoi, apa, ulei, putina sare, piper si condimente pentru miel si am lasat-o pana duminica. Nu s-a mai simtit deloc gust de otet (sau miros). Multumesc tuturor pentru rasp