| anonim_4396 a întrebat:

Am tot văzut pe net retete de clătite cu tot felul de gramaje, dar as vrea sa întreb, așa din experiența voastră, la 2 litri de lapte câte oua ați pune?

Răspuns Câştigător
| Mhl_Ana_1999 a răspuns:

7-8 oua

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

La doi litri de lapte, ar iesi o cantitate enorma de clatite, dupa orice reteta. As pune 12 oua, 400 g faina, 150 g zahar.

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

Au iesit multe dar nici chiar asa laughing
Am pus aproape 1 kg de faina ca altfel nu iesea, zahar nu am pus deloc pentru ca avea deja dulceata si ciocolata.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

Adica peste 3, 5 kg de material.

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

Am facut cu o tigaie mica si au iesit in jur de 60, erau si subtirele, nu e foarte mult happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bondarel99):

Ai facut pentru toti vecinii sa inteleg, clatite laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Am primit comanda de la rude, care sunt si vecinii mei... deci da laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bondarel99):

Vin si eu data viitoare; dar sa le pui dulceata de zmeura.winking laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai de aia am pus ca e cea mai buna după părerea mea. Și cea de căpșuni happy

| Giuco45 a răspuns (pentru Bondarel99):

Bai men, da cu 1kg de faina faci paine.

| InVisible99 a răspuns:

Dar ce pui asa mult lapte? pune in general 2-3 oua si lapte pui in functie de cata faina adaugi ca sa faci pasta aia nici prea lichida, dar nici groasa

| Bondarel99 a răspuns (pentru InVisible99):

Trebuie sa fac multe clătite și de asta.

| CristinaCMH a răspuns:

Eu,indiferent de cat lapte pun, adaug doar 2 ore.

| Giuco45 a răspuns (pentru CristinaCMH):

Cam mult doua ore pentru niste clatite amarate.