| Nistor_Darius_1999 a întrebat:

As avea o problema la un redresor confectionat acasa dintr-un transformator care scoate 15v.Dar problema este ca dupa punte am o tensiune foarte mare respectiv 36v chiar si mai mult uneori.Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un electronist ar putea sa te ajute, in principiu pot fi piese care s au ars sau devalorizat si creste tensiunea, daca ai aparat de masură, scoate piesa din circuit si masoara o separat, tie trebuie sa i ti scoata 15 volti nu? Crestera asta a tensiunii sigur este datorata unor rezistente sau condensatori devalorizati.

| Nistor_Darius_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu in circuit am doar transformatorul si puntea redresoare (diodele) le-am verificat si sunt in regula toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nistor_Darius_1999):

Mersi pentru fundă.