| joghu22 a întrebat:

Buna! Ce inseamna cos de fum neizolat termic?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Exact asa. Se pierde caldura pe acolo. Problema mai mare este ca sa fie izolat pe langa alte materiale care ar putea lua foc, atunci cand este prea incins. Aici este marea problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un coș de fum se poate aprinde și provoca un incendiu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca inseamna ca o tona de caldura se v-a pierde pe cosul de fum

| Digikey a răspuns (pentru Zuzu1991):

"o tona de caldura se v-a pierde"
Va se scrie fara cratima.Caldura nu se masoara in tone.
Si fiind cos de fum oricum caldura era deja pierduta.

| Digikey a răspuns:

Inseamna cos de fum neizolat termic.
Fix asta inseamna.
Cauta un dictionar si vezi ce inseamna fiecare cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Inseamna ca nu are izolatie speciala pentru a pastra gazele si fumul cat mai calde ca sa fie evitat condensul.
Un exemplu de cos de fum neizolat sunt cele de inox simple care se mai pun pe la centralele termice unde traseul de evacuare e scurt si nu e problema prea mare cu condensul.
Cosurile ideale sunt cele izolate termic evident, de exemplu cu izolatie din vata bazaltica, astea pastreaza mai bine caldura din cos pana la evacuare.