| sweetys a întrebat:

Bună! Cei care aveți sau ați încercat, ce parere aveți despre canile cu filtru? Ma tot bate gândul sa îmi iau una fiindcă m-am saturat sa car la 3-4 bidonul cu apa.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O părere f buna. Folosesc de 3 ani deja.

| Frank51 a răspuns:

Apa din magazin este deja filtrată.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Doar ca de multe ori se intampla sa fie mai nasoala ca aia de la robinet...

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Filtrata de au omorat-o. Vai si amar! Apa de la robinet bagata in sticla sau pet. https://bit.ly/3Br1Scw

| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect!

| Frank51 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu beau ARO, iar cea de la robinet are gust de rahat.

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Da dar nu numai la ARO sunt probleme. De-a lungul anului trecut am vazut diferite asemenea actiuni si la alte firme.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Sunt studii făcute asupra apei îmbuteliate ai ghici ce. Are fix aceleași proprietăți că cea de la robinet după filtrare cu mențiune că apa imbuletiata in plastic conține particule de plastic care sunt mult mai periculoase pentru organism decât reziduurile de pe țevile din asta infrastrictura de alimentare cu apa

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Mă bucur că vă place apa de la robinet, eu rămân la apă plată, cu riscurile de rigoare.

| gabicoo a răspuns:

De regulă apa de la robinet e mai curată și mai sigură decât cea îmbuteliată! Depinde de localitatea în care locuiești!

Cana cu filtru e OK! Trebiue să o speli și o dată pe lună să-i schimbi filtrul!

| Brizbriz a răspuns:

PROASTA
filtrul e o idee FOARTE PROASTA, din cauza, ca am vazut chiar aici, unii care tunau si fulgerau, ca vezi doamne, au vazut "mizerie" dupa ce au filtrat apa plata

lor si tuturor celor de mai sus le spun de la obraz:
NU STITI CE E AIA APA POTABILA

apa PERFECT curata se obtine foarte usor, distiland orice tip de apa
apa distilata e buna pentru organism... o perioada, iar dupa aia E NOCIVA
https://www.cora.ro/aqua-carpatica-apa-plata-2-l-2392491.html
da click in stanga jos pe "ingrediente"
"Compozitia chimica: calciu: 48. 33mg/l, magneziu: 15.2mg/l, sodiu: 0. 75mg/l, hidrogencarbonat: 219.6mg/l, azotat: 0.8mg/l. Ph 7.21. Mineralizare totala: 278.8mg/l."
apa potabila e formata din apa SI SARURI MINERALE
in cantitati foarte mici, dar fara, nu mai e apa potabila ci distilata

deci, filtrul ala e doar un moft, ca sa arunci banii, sa te simti in siguranta, si care apoi te poate musca RAU, fara sa iti dai seama, doar pentru ca esti ignorant

eu iau NUMAI Aqua Carpatica sau Borsec, macar stiu ce rahat mananc, asta, beau

| mi25 a răspuns:

Am asemenea cana de 2 ani. E buna. De ce sa speli cana de calcar? Orice vas trebuie spalat din cand in cand.

| haileewatson a răspuns:

Sunt foarte bune

| iamprettybored a răspuns:

Noi folosim de vreo 3 ani și nu am avut niciun fel de probleme. Filtrul trebuie evident schimbat la o lună, o lună jumate, dar tot e mult mai ieftin (și comod) decât să cumperi mereu bidoane.

| Aditu94 a răspuns:

E mai simplu sa iti montezi un filtru de carbon, dupa apometrul din casa, s-au la tevile care intra in imobil..si vei consuma apa curata fara reziduri, fara calcar, fara alte impuritati.dai un ban si stai in fata. Ca sa iti faci o idee, priveste acest video : https://www.youtube.com/watch?v=MgWsf1nxobw

| existential a răspuns:

Cat de bune sunt poti afla doar daca duci apa la un laborator, pentru analize. Sau poate sa cauti pe net persoane care au facut asta si in felul asta sa decizi daca merita.
Un video informativ - https://www.youtube.com/watch?v=LObbHbx_2fY

Eu am un filtru care se leaga la robinet. Il folosesc doar pentru ca e mai buna apa la gust... nu imi fac sperante ca filtreaza cum trebuie.

| GabrielLRO a răspuns:

O să te saturi să o speli de calcar. Atât îți spun.

| MihaiAMG a răspuns:

Poti sa incerci filtrele care se intaleaza la robinetul de apa. Gen astea https://www.fudy.ro/articol/cele-mai-bune-filtre-de-apa.html