| sweetys a întrebat:

Bună! Cred că toată lumea a pățit-o. Am niște adidași albi, iar părea textila s-a îngălbenit, nu vreau sa ii arunc. Ce soluții as putea sa folosesc ca să ii albesc?
M-am gândit și la varianta de a lua colorant textil și sa le schimb culoarea. Dar nu știu unde sa găsesc într-un magazin fizic în București. Deci dacă aveți idee unde se găsește, spune-ți-mi și mie.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-i in masina de spalat si spala-i cu detergent pentru rufe albe (Ariel parca, nu mai stiu ce detergenti mai sunt acum in Romania, pentru rufe albe).
Spala-i la un program de rufe delicate, cu temperatura joasa si apoi pune-i pe franghie la uscat.

| sierra1 a răspuns:

Ce e gălbejit CERE a fi schimbat, schimbă-i nu fii calic!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Baga i in vanish oxi action sau in clor alte solutii nu există sau cauta acelasi model si cumpăra ti unii noi, ăstia s vechi

| Dintrebare a răspuns:

Daca locuiesti in Bucuresti vezi ca sunt spalatorii pentru pantofi si ii poti duce acolo. Costa in jur de 50 lei perechea. Nu stiu cat de scumpi sunt adidasii tai si daca merita sa platesti suma asta pentru curatare, dar o sa ii primesti ca noi. Sau ai putea face o pasta din bicarbonat de sodiu si sa cureti partea textila cu o periuta de dinti sau cu un burete. Metoda asta merge si pentru curatarea partii albe a talpii tenisilor.