| Paulaaaaaaaaaa a întrebat:

Bună!
Cum se face iaurtul din lapte de capră!
Vreau rețeta, nu răspunsurinde genul " ca si iaurtul din lapte de vacă"!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am facut niciodata din lapte de capra insa tind sa cred ca se face la fel ca cel de vaca. happy
Se încălzeşte laptele, (nu trebuie să fiarbă) se toarnă în borcan şi se se adaugă 1-2 linguri de iaurt (făcut în casă sau cumpărat). Se amestecă bine. Borcanul se ţine într-un loc cald 3 ore până se "încheagă" (de preferat înfăşurat într-un prosop, pătură mică) apoi se pune la rece.
Sper să-ţi reuşească. Nu e complicat.

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cresterea caprelor este o afacere din ce in ce mai profitabila pe piata din Romania. Laptele de capra si branza de capra au devenit alimente cautate. Uite avem un specialist in cresterea caprelor: http://www.tpu.ro/utilizator/klad

Poti sa ii trimiti un mesaj privat.

| Paulaaaaaaaaaa explică (pentru EmaS):

Multumesc!

| EmaS a răspuns (pentru Paulaaaaaaaaaa):

Cu multa placere.