| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Deci parchetul meu este foarte urât și nu știu ce să fac cu el…nu îl pot schimba pentru că mama nu vrea și ma gândeam să iau niște linoleum ceva sa pun deasupra dar nu știu cum se procedează…știe cineva?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mama ta nu vrea sa schimbe parchetul, atunci inseamna ca, probabil acel parchet este din lemn masiv si - ca urmare - si valoros!
Un parchet din lemn masiv poate costa multiplu (chiar si de 10 ori sau peste) mai mult decat un "parchet melaminat" ieftin, din carton si este mult mai rezistent in timp.
Daca parchetul este din lemn masiv, atunci trebuie slefuit si lacuit si va fi bijuteria casei. Costul slefuirii si lacuirii este compatibil cu cel a "parchetului" laminat, dar care nu rezista la umezeala si se deterioreaza in cativa ani. Asemanator sta problema si cu linoleul.

Sfatul meu (si nu numai): daca ai parchet masiv, atunci cauta un meserias care sa slefuiasce si sa lacuiasca (in 2-3 randuri) parchetul si va fi asigurat zeci de ani. Evident, va trebui intretinut, respectiv periodic (cand este nevoie) lacuit din nou.

Eu am parchet de lemn masiv in camera si este in stare foarte buna - cu toate ca l-am lacuit cu 20 ani in urma. happy

| Cristina5728 a răspuns (pentru Bula):

Nu știu ce parchet este sincer, dar mersi pentru răspuns?

| Bula a răspuns (pentru Cristina5728):

Intreaba-ti mama sau un cunoscator /specialist.
Un parchet din lemn are lungime de cca. 20cm+, latime 4-6cm si grosime mai mare de 1.5cm.
Un parchet laminat are grosime mice (doar cca.5 cm) si este format din placi mari (1m si chiar peste).
Parchetul de lemn este montat specific, in randuri zig-zag, perpendiculare, de la un perete la celalalt.

| Sara2 a răspuns:

În loc de "parchetul" am citit "partenerul" și zic "wtf" apoi am recitit întrebarea laughing
Nu e indiecat să pui linoleu peste parchet. Cheamă un specialist

| Violleta2022 a răspuns:

Parchetul se rascheteaza cu o masinarie speciala, iar apoi le lacuieste cu un lac incolor si arata ca nou-nout.
Trebuie cautat un tamplar de mobila si parchet, care are masinaria respectiva si poata sa faca treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti sa mai pui inca un strat de parchet peste ala vechi saaau, mai lejer si mai de bun-simt, dar mai ales mai ieftin, tragi o mocheta peste tot parchetul ala si o lipesti cum se cade. Bine, pui si un strat izolant ca sa il aduci cit de cit la nivel si sa fie mai moale.

| Cristina5728 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Faza cu mocheta ar fi ceva sincer m-am gândit deja la asta dar mi-ar trebui una cam mare

| anonimg a răspuns (pentru Cristina5728):

"Faza cu mocheta ar fi ceva sincer m-am gândit deja la asta dar mi-ar trebui una cam mare".

O mocheta buna este asta: https://www.olint.ro/......01989.html (are firul lucios si scama se desprinde usor de pe ea; este si potrivit de groasa).
Seamana cu una care se gaseste in magazinele Dedeman, doar ca la Dedeman este de culoare neagra.
Mocheta se gaseste la 4 m latime. Inmultesti lungimea si latimea camerei si rezulta suprafata camerei in metri patrati.
Suni la magazinul din link-ul de mai sus si te vor ajuta cu toate informatiile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristina5728):

Pai nu e chiar asa de scumpa pana la urma. Scoti toata mobila si pui mocheta din perete in perete. Uite, cu 3-400 RON acoperi un dormitor de 12 mp fara probleme cu mocheta de calitate medie macar - https://www.leroymerlin.ro/products/mocheta/561

| anonimg a răspuns:

Sunt doua tipuri de parchet:
1. lemn masiv (acesta se poate reconditiona, pe loc fara sa fie scos);
2. mdf (acesta se scoate si se arunca cand se uzeaza).
Nu este recomandat sa pui linoleum sau mocheta cauciucata peste niciun tip de parchet (lemn masiv sau mdf), deoarece se poate forma condens dedesubt. Lemnul (chiar si de mdf) are nevoie sa respire. Daca vrei sa il astupi pune o mocheta, dar sa nu fie pe suport de cauciuc.

In mod normal trebuie sa arunci parchetul uzat de mdf. Ca sa pui altul peste el te ridici prea mult si nu da bine; in plus poate o sa fie nevoie sa tai din usi. O mocheta suficient de groasa ca sa poti deschide usile ar fi potrivita in caz ca nu vrei sa scoti parchtul; si apoi sa ii pui o sina de trecece la usa. O banda dubla adeziva subtire poti pune sub mocheta in locurile unde nu vine mobila, si la usa. Meseriasi iti recomanda magazinul.

| Cristina5728 a răspuns (pentru anonimg):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| Catrice a răspuns:

Un nene din asta de se pricepe și pe care nu-l întreabă nimeni ca e scump sa întrebi... ți-ar fi zis sa șlefuiești și dai cu lac după...

| Cristina5728 a răspuns (pentru Catrice):

Cum adică să șlefuiesc?

| Catrice a răspuns (pentru Cristina5728):

Nu știi ce e aia? Întreabă un specialist.
Sau dacă nu iei un aparat din ala de polisat sau cum se cheamă, iei cu șmirghelul fin și cu mânuța și freci pana se duce stratul de lac.

| cepIm a răspuns:

Sa pui linoleu peste parchet? doar la romani poti vedea cai tragand masini, tractoare pe drum european, betivani angajati in functii publice si primari cu firma de lucrari publice.

| Cristina5728 a răspuns (pentru cepIm):

Nu înțeleg de ce ești așa surprins/ă