| Voicu_Rus_1948 a întrebat:

Buna dimineata!
Caut o reteta de lichior de cafea boabe de tip MOKA.
Am gasit ceva pe net, o reteta buna de lichior de cafea boabe la care se specifica: cine doreste sa-i adauge un sirop de ciocolata pentru. a obtine un lichior MOKA. Problema e ca nu am gasit o reteta cap coada cu cantitatile clare.
Va multumesc anticipat pentru. raspuns!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Aveti aici reteta de lichior de cafea tip moca:

http://reteteindraznete.blogspot.com.au/2013/03/lichior-de-cafea.html

Si aici, mult mai multe retete de lichioruri:
http://bauturialcoolice.blogspot.com.au/search/label/Lichior%20Moka

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc de raspuns. Se pare ca e cam greu de gasit la fix ce doream.

Răspuns Apreciat de Editori
| OMEGALIN a răspuns:

Buna dimineata! :)
Am cautat acum putin si am gasit aceasta reteta.Ce ma gandesc ca puteti face daca doriti este sa combinati aceasta cu cea gasita de dumneavoastra deoarece aceasta are specificate si cantitati. :)
http://reteteindraznete.blogspot.ro/2013/03/lichior-de-cafea.html

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru OMEGALIN):

Va multumesc ca mi-ati raspuns. Se pare ca e cam greu de gasit chiar la fix ce am dorit.

| OMEGALIN a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

In cazul in care nu gasiti reteta,incercati sa o formati dumneavoastra, dupa gust, puneti ce considerati ca ati dori deosebit la acesta iar in timp veti putea sa-l perfectionati si sa va iasa cum va doriti sau poate chiar si mai bine happy
Tin sa mentionez ca va apreciez gusturile, m-ati facut sa ma gandesc sa incerc si eu reteta happy
In cazul in care gasiti ceea ce cautati sau ceva apropiat, v-as ruga sa-mi trimiteti si mie acea reteta.Va multumesc anticipat! happy

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru OMEGALIN):

File:///D:/Ce%20mai%20am%20de%20copiat%20si%20pe%20Mega/Retete%20diverse%206/Lichior%20de%20cafea%20MOKA%20(lichior%20de%20cafea%20cu%20sirop%20de%20ciocolata)/Lichior%20de%20cafea/Lichior%20de%20cafea%20-%20CAIETUL%20CU%20RETETE.html
Va salut! Incantat de colaborare. Mai sus este reteta dupa care m-am hotarat sa prepar acel lichior de cafea. M-am gandit sa caut cafea MOKA (este o cafea de buna calitate produsa in localitatea cu acest nume. nu mai stiu tara...)
Ca alcool am la dispozitie ceva tuica de mere cam de 55 de grade.
In reteta cred ca se refera la alcool rafinat de 80-90 de grade.
In unele retete am vazut specificat acest alcool dupa care lichiorul vine "slabit" cu o tuica de buna calitate de 30-40 de grade...
O sa vad cat de tare iese si daca nu gasesc cafea MOKA o sa folosesc ce se gaseste, fiindca sunt convins ca trebuie sa fie bun.

| OMEGALIN a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

Oare nu ati putea sa-mi trimiteti link-ul site-ului unde ati gasit? happy
Ce mi-ati trimis acum nu reusesc sa gasesc pe internet.
Ma gandesc sa caut de asemenea cafea MOKA, in urma recomandarii dumneavoastra, sper sa reusesc sa gasesc, iar alcool, nu il vreau neaparat foarte tare asa ca o sa folosesc in functie de ce gasesc.In orice caz, imi doresc sa incerc, deoarece imi place foarte mult atat lichiorul cat si cafeaua, iar o combinatie intre acestea mi-se pare uluitoare happy

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru OMEGALIN):

Imi cer scuze, incerc sa va dau adresa link-ului. Din pacate priceperea mea in ce priveste folosirea calculatorului este oarecum limitata in anumite privinte si de asemenea calculatorul meu are unele minusuri.
http://www.caietulcuretete.com/2011/10/lichior-de-cafea.html

| OMEGALIN a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

Nu e nevoie sa va cereti scuze happy
Am accesat site-ul, va multumesc pentru faptul ca ati impartasit reteta cu mine, sunt nerabdator sa o incerc happy

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru OMEGALIN):

Va doresc succes! Eu inca n-am facut nimic fiindca mereu sunt alte prioritati dar sunt nerabdator sa ma apuc de treaba. Numai bine!

| OMEGALIN a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

Deasemenea va urez succes si numai bine! happy

2 răspunsuri:
| stancuartur a răspuns:

Ma gandeam sa combin alcool cu o cafea instant gen http://www.coffeeplace.ro/wild-thing-elise-cafea-solubila-500g Credeti ca e ok?