| NunuNini a întrebat:

Buna dimineata!
La mine e vreme urata de ieri, desi mincinosii de la meteo spuneau ca abia de maine... Asa ca, stau pe TPU!
Totusi, am si o intrebare.
Telemeau tinuta in saramura, ce termen de valabilitate are? Cat poate fi pastrata asa fara sa se strice?
Am luat una din magazin care zice 2 luni. Dar stiu ca inainte la tara o tineau cel putin pana la urmatoarea "recolta". Cam un an.

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Atunci mai bine o congelezi.
Maxim cateva luni o poti tine in saramura la o temperatura de 4 grade.

| NunuNini explică (pentru aditimus):

Nu cumpar 100 gr ca sa o pot pune la congelator pentru un an. Cumpar o cutie mare ca sa am la indemana mereu si care nu incape in congelator.

| aditimus a răspuns (pentru NunuNini):

De ce nu mai este la magazin sau?

| mi25 a răspuns:

Cei care o pun la vanzare atata o garanteaza. Tu poti sa o tii mai mult. Nu intotdeauna se strica.

| NunuNini explică (pentru mi25):

Sper. Multumesc.