| andreeaandreea922 a întrebat:

Buna gospodinele!
Vreau sa fac crispy strips dar ce garnitura in afara de cartofi prajiti ar merge? si in afara de sosuri de usturoi sau maioneza.
Voi ce idei aveti?

Răspuns Câştigător
| ADRIANooN a răspuns:

Buna Andreea poate te va surprinde ca iti raspund la aceasta intrebare dar si eu sunt un pasionat in ceea ce priveste gatitul si chiar gatesc. Din punctul meu de vedere as opta la o salata verde cu masline cu branza telemea usor sarata si putin ulei de masline si sare si putina sare de lamaie sau zeama proaspat stoarsa de lamaie, sau la o salata de legume crude precum morcov razalit sau feliat in forma de rotita, varza cruda razalita, castraveti cruzi, ardei gras rosu si galben pentru culoare si gust si ridichi si ceapa verde apoi putina sare si ulei de masline. POFTA MARE

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Bucătarii" sunt acceptaţi? :)
Sau primeşti răspunsuri DOAR de la "gospodine"?

Ca şi garnitură se poate folosi o salată uşoară, cartofi piure, cartofi ţărăneşti/natur, sau chiar cu garnitură de legume ( sotate ).

Ca sos se poate folosi :
* sosul marinat - vezi reţeta la linkul http://www.rodiq.ro/2008/05/17/chiftelute-in-sos-marinat/
* ketchup ( sau muştar ) simplu
* sosurile de brânză şi salsa, etc.

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Salata de cruditati( mar, telina si morcov ras, peste pui putina maioneza si putin iaurt cremoso) este foarte buna, ieftina si sanatoasa!

Sau pasta de branza(branza dulce si putina smantana, ceapa si boia)
Merge chiar si cu o salata de rosii, castraveti, ardei(pentru la vara)happy

Pofta buna!

| MaskedMan a răspuns:

Uite:)Ca la KFC:http://www.blogculinar.ro/reteta-crispy-strips-kfc-fara-ulei-prajeli.html Am incercat sincer.YUMMY!(ai jos ingrediente)Si sos de usturoi:)

| andreeaandreea922 explică:

Multumesc tuturor!