| EuSiAtatoO a întrebat:

In cat timp fierb cartofii? Sunt de marime medie, nici prea mari dar nici prea mici.
Ps: Stiu ca pot sa vad cand sunt fierti atunci cand intra furculita bine in ei, dar ma intereseaza acum timpul, cate minute dureaza. Nu m-am gandit niciodata sa verific ceasul.

6 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde de cartofi, cam 35 de minute sau mai mult.

| aryana1991 a răspuns:

Presupunand ca ai pus cartofi in apa rece apoi ai pus oala pe aragaz ar trebui, cartofi de marime medie sa fie fierti in 40-45 de minute

| KodrutZ a răspuns:

5 minute in oala sub presiune, la presiune mare.

| stlucian a răspuns:

Cartofii noi clar fierb mai repede dar intrebarea ta cere alte intrebari cum arfi:dela inceput s-au dupa ce fierbe apa s-au pentru salata/piure si curatati s-au in coaja.Deci raspunsul 20-30 min

| Mihaela1964 a răspuns:

Inteleg ca sunt pusi la fiert in coaja; 35-40 minute,(cum ti-a spus si MasterOfDisaster)de cand a inceput sa fclocoteasca apa in care i-ai pus la fiert.

| mola a răspuns:

Eu ma orientez cand cartofii fac spuma.