| Atim a întrebat:

În ultimele 3 luni facturile la curent au venit cu mult mai mari decat de obicei. În ultimii zece ani media facturilor era de 150-200 de lei (pentru 2 luni) insa ultimele 3 facturi au valorat: 650 de lei, 702 lei, 540 lei deși nu am schimbat nimic in utilizare. Costurile astea sunt la o garsoniera unde locuiesc 2 persoane. Mi s-au facturat 1000 kw desi nu inteleg cum aș fi putut consuma atat. Aceeași problemă o au și vecinii mei, deci banuiesc că undeva ar fi o problemă.

Cei de la E-on spun că dacă noi consideram ca există o problemă la contoar ei il pot inlocui si trimite pe cel vechi la verificat iar daca are intr-adevar o problemă înlocuirea va fi gratuita, dar daca contoarul este bun il vom plati pe cel nou si manopera de înlocuire.

A mai trecut cineva prin situația asta? Ce mi-ați recomanda sa fac? Mă gândesc că dacă solicit inlocuirea mi se va factura indiferent daca contoarul vechi era defect sau nu. Luand in calcul ca ei sunt cei care il verifica nu cred ca vor recunoaște dacă ar exista vreun defect.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Mi s-au facturat 1000 kw"

tu ai contor individual (adică doar ala tău), asta e consumul pe o lună?
Asta vine la o medie de treizeci și ceva de kw pe zi - ce consumatori ai, numai tu știi dacă ai sau nu

| Atim explică (pentru sierra1):

Fiecare apartament are contor individual. Consumul e pe 2 luni (așa factureaza E-on). Consumatori nu am exagerat de mulți, am un televizor, un frigider si câteva electrocasnice, nimic iesit din comun. Iar in perioada dinainte de pandemie plecam la munca dimineata si ajungeam seara tarziu, nu aveam cand sa consum asa de mult.

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

Ok, 15 kw/zi e posibil. O plită/calorifer/reșou electrică in funcțiune zilnic 4-6 ore te duce la consumul ăla
Eu zic că contorul n-are nimic (urmărește consumul zilnic/săptămânal)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie inlocuit urgent contorul ca fiind vechi are pierderi, adevarul este ca si instalatia electrica a blocului e veche, stai in bloc vechi nu? Si nu in ultimul rind verifica sa nu fure careva din bloc curent prin improvizatii, este mult 1000 kw cheama i pe ăia de la enel sa schimbe contorul si sa verifice ei instalatia.

| Atim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Blocul e destul de vechi, e unul dintre primele construite în oraș. Instalația din garsonieră a fost schimbată integral anul trecut, dar ce e pe scara e vechi. Contuarul a fost schimbat prin 2001.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Atim):

Trebuie schimbat contorul, doar ca in perioada aceasta cu pandemia poate este mai greu sa il schimbe, tu oricum după ce trec sarbatorile de Paște sună la enel si fa o sesizare roaga i sa trimită o echipă sa schimbe acel contor, si probabil după schimbarea contorului o sa ai factura la zi, si contorul fiind vechi poate da erori.