| lvi7 a întrebat:

Intentionez sa imi cumpar un aragaz electric si pe gaz si vreau sa va intreb daca e necasara priza cu impamantare in mod obligatoriu sau as putea sa folosesc un prelungitor din bucătărie in balcon acolo unde este aragazul.Multumesc!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inteleg ca vrei pe gaz dar cu aprindere electrica? Daca este cum cred eu, iti trebuie priza cu impamantare trasa in balcon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu folosii prelungitor si improvizatii, ai nevoie de priză cu împămintare si circuit separat ca sa nu ia foc prizele, cheama un electrician sa i ti faca priză.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Prelungitorul trebuie să fie musai cu împământare și de asemenea să poată duce cei vreo 2 kW ai cuptorului electric. Așadar, unul de 16 A ar trebui să fie bun, dar să ai grijă cum pozezi cablul, să nu se calce pe el, nici să nu treacă prin apropierea zonelor unde poate ieși căldura de la gătit.
O siguranță automată diferențială de 30 mAmp ar fi excelentă pe acest circuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ai deja tot ce iti trebuie, poti sa pui prelungitorul unde vrei tu, pentru ca totul se leaga la impamantare cand vine vorba de prelungitoare. Adica daca vezi ca are acele 2 lite aurii in pe lateralele prizei, totul este ok.

Deci da, poti linistit. Spor la gatit! big grin

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am aragaz electric si pe gaz, adica curentul ma ajuta doar sa il aprind si pentru a avea lumina in cuptor, dar l-am bagat mereu in priza din bucatarie. Mereu mi s-a parut riscant sa umblu cu prelungitoare in bucatarie. Acum nu il mai bag in priza, folosesc aprinzatorul acela ca sa aprind aragazul.
Nu ai spus insa daca aragazul tau depinde de curent

| lvi7 explică (pentru Furnicuta000):

Plita e pe gaz iar cuptorul e electric

| Furnicuta000 a răspuns (pentru lvi7):

Daca vrei sa folosesti prelungitorul macar foloseste-l doar cand ai treaba la cuptor. Dar faci cum vrei, poate reusesti sa te sfatuiesti cu un electrician sa fii 100% sigur

| MadRaven a răspuns:

Eu am folosit prelungitor dar nu vă recomand să faceți același lucru. Este mult mai sigur cu o priza cu impamantare.
La mine a facut flama de doua ori cu prelungitorul si pana la urma am scos tot blatul si am facut o priza special pentru aragaz ca sa evit sa mai patesc si a3a oara. De atunci nu mai am nicio problema.
Deci da, practic puteti folosi prelungitor dar sa aveti grija cu el.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca priza din bucatarie este cu impamantare poti folosi un prelungitor cu impamantare. Daca curentul electric este folosit doar pentru aprindere, cuptorul fiind pe gaz, nu sunt specificatii mari, merge cam orice doar sa aiba impamantare. Daca ai cuptor electric se schimba treaba, e esential un prelungitor de buna calitate care sa duca 16A reali.

Răspuns utilizator avertizat