| Nume6 a întrebat:

Bună, la toată lumea. Voi ce cumpăraţi de obicei dintr-un supermarket? Dacă puteţi așa să îmi detaliaţi(să îmi faceţi o listă)? Vreau să îmi reînnoiesc obiceiurile alimentare. Fundiţa!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ingrediente pentru gatit legume fructe si chestii de curatenie in casa, ceva bun, cafea, cereale lapte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe:
- capsuni;
- afine;
- banane;
- avocado;
- ananas;
- lamai;
- mango.

Legume:
- salata verde;
- castraveti;
- rosii;
- cartofi;
- ardei;
- ciuperci.

Lactate:
- cascaval afumat;
- iaurt in stil grecesc;
- iaurt natur;
- iaurt de baut;
- mozzarella;
- lapte;
- unt;
- smantana;
- crema de branza cu verdeata.

Carne:
- piept de pui;
- pulpe de pui;
- muschi tiganesc feliat;
- kaizer;
- muschi de porc.

Bauturi:
- apa plata;
- apa minerala;
- Coca-Cola;
- cafea Starbucks (din asta mai exact: https://www.auchan.ro/store/Cappuccino-Starbucks-220ml/p/716009 )
- uneori mai cumpar si Mirinda de capsuni, Fanta de struguri, Granini de coacaze/visine sau Tymbark de coacaze negre si menta.
- bauturi alcoolice nu cumpar si nici tigari.

Dulciuri:
- bomboane Lindt, Ferrero, Raffaello;
- ciocolata cu lapte/neagra Lindt;
- Nutella;
- batoane Bounty;
- Kinder Bueno;
- napolitane Joe negresa;
- ciocolatele Kinder;
- cipsuri Lay's/Pringles in general cu sare;
- Doritos cu cascaval.

| Digikey a răspuns:

Lista este destul de lunga si am dubii ca o sa-ti ajute la ceva, deoarece am impresia ca nu intelegi nimic din ceea ce citesti.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e mereu la fel dar in general cumpar : ardei kapia, ardei gras galben, broccoli, dovlecel, zucchini, rosii cherry, mixt salata, cartofi albi, cartofi dulci, ceapa verde, morcovi, ceapa, capsuni, zmeura, mere, banane, avocado, kiwi, noodles, orez, paste, ton, somon, dorada, carne de vita, piept de pui, sunca de porc, cascaval, branza, iaurt simplu dar si cu fructe, orez cu lapte si ciocolata, fursecuri cu merisoare. Cam atat mi-am amintit pe momenthappy

| Adry05 a răspuns:

Nu iau neapărat mereu chestile astea, dar o să pun ce aș cumpăra :
fructe : portocale, mere, banane, pomelo, kiwi, mango, mure, zmeură, afine, lămâi
legume : castraveți, ceapă și morcovi dacă intenționez să gătesc, cartofi, usturoi, salată verde, pătrunjel, ceapă verde
carne : piept de pui, pulpe de pui, șuncă de porc, bacon
LActate : cașcaval, lapte, brânză, unt, iaurt
mai iau de la congelate nuggets și eventual pizza să fie pentru orice chestie
Ouă iau de acasă că are mama o cunoștință care stă la țară și aduce, iar crenvuști iau de la o măcelărie locală unde-i fac ei din ferma proprie și sunt de zeci de ori mai curați și gustoși
La dulciuri iau pe ce-mi pică ochii în momentu ăla, la fel și cu alte ronțăieli (culmea în general nu cumpăr, nu-mi pică ochii pe nimic să zic așa)

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Fructe
Mere
Pere
Kiwi
Avocado
Avocado(lovee)
Fructul pasiunii♡♡
Banane
Mango
Zmeura
Afine

Legume
Cartofi
Morcovi
Ardei
Pătrunjel
Mărar
Brocoliiiiii muullltt
Ceapă
Rosii
Ridichi
Castraveti
Sparanghel
Varza
Salata
Capere

Ouă
Lapte
Cascaval
Piept de pui ( 2 3 cutii care au cam 500-1kg )
Carne tocată 1 kg
Piept de rata ( 2 3 cutii )
Carne de curcan
Cotlet de porc cam 1 kg
Carne de vită
Somon
Ton
Macrou
Scoici
Calamari
Multă apă

Orez
Paste
+ condimente

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Legume:
-mere
-pepene roșu(când este)
-lămâi
-banane
-caise(când sunt)
-cireșe(când sunt)
-prune uscate iarna
- nuci(arahide in coaja, alune de padure)
-capsuni
-mango
-ananas(uneori si la conservă)
-afine
-coacăze
-struguri

Legume:
-cartofi noi(daca gasesc noi)
-avocado
-spanac
-roșii
-castraveți
-fasole(la vrac, nu la conservă, și cumpar rar deoarece nu prea îmi place)
-năut(la fel rar)
-ceapă verde
-salată
-varză (uneori)
-mazăre la borcan
-ardei gras
Unele legume și fructe le cumpăr din piata, deoarece mi se par mai sănătoase decât cele din supermarket.

Lactate:
-iaurt greceșc
-smantana pentru gatit
-iaurt de băut
-iaurt bio cu fructe(cel din Lidl imi place)
-cașcaval
-brânză topita(rar pentru ca nu e deloc sanatoasa)
-lapte
-telemea(rar cand mi se face pofta)
-unt
-crema allmette

Carnuri:
-piept de pui
-peste tot
-piept de curcan

Dulciuri:
-batoane de la Nesle(cele fitness)
-batoane Lian
-ciocolata aerată
-oreo
-biscuiti digestivi cu ciocolată
-ciocolata Roshen
-bomboane M&M's
-bomboane Skittles
-bomboane cu caramel

Sucuri:
-Tymbark cu mere verzi sau Tymbark Tropical
-apă cu vitamine

Alte chestii:
-pizza congelata(rar, cand vreau ceva rapid si gustos)
-popcorn de facut in casa(cel la tigaie, nu microunde)
-sos de roșii pentru paste
-paste Barilla
-sos de maioneză(rar)
-ketckup dulce(rar)