| 熊Panda熊 a întrebat:

Puteți să-mi dați rețetele voastre preferate de prăjituri? happy

3 răspunsuri:
| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Prăjituri neapărat de casă, făcute original de noi?

| maniacutz2003 a răspuns:

Uite reteta mea:
Ma trezesc dimineata, imi fac igiena personala. Imi vine pofta de prajitura. Iau cheile, pornesc masina, ma duc la cofetarie si imi aleg din catalog.Doamnele acelea o prepara, dau bani, o mananc si atata tot.

| addya a răspuns:

Negreasa de casa
- 1 cana zahar
- 1 cana apa
- 1/2 cana ulei
- 1 borcan mic cu gen de prune
- 3 linguri cacao
- o mana nuci pisate
- o lingurita rasa bicarbonat stins cu zeama de lamaie
- 2 cani faina
- arome: vanilie rom portocala sau ce preferi tu
eu amestec ingredientele in ordinea care ti-am dato, ce obtin torn intr-o tava unsa cu ulei + folie de copt dar poti sa o tapitezi cu faina, dau la cuptor pentru 20-30 de minute sau pana trece testul cu scobitoarea, important este ca cuptorul sa fie preincalzit cand dai tava iar dupa ce tava e in cuptor primele 10 minute sa nu deschizi cuptorul ca sa nu se lase, dupa ce e coapta o tai si o las la racit 10 min poti sa o glazuresti cu chiocolata, nuca de cocos sau zahar vanilat sper ca nu te-am plictisit