| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Salata orientala fara maioneza, cu ou fiert, ceapa si masline ingrasa?
Bananele ingrasa?
Sunca presata cu paine neagra ingrasa?
Sucul Lipton, ingrasa? (42 kcal pe 200ml, ceea ce e foarte putin)

Răspuns Câştigător
| 0oanonimo0 a răspuns:

La salata daca nu pui maioneza e ok, dar ai grija sa nu aiba mult ulei de masline.
Bananele ingrasa doar in cantitate mare, daca mananci una nu se intampla nimic, sunt sanatoase pentru ca au mult postasiu, dar nu ti-as recomanda sa mananci daca vrei sa slabesti pentru ca au multa fructoza (zaharul din fructe). Sunca e ok daca e slaba, iar painea neagra e sanatoasa, deci e ok si aia.
Lipton ingrasa in cantitate mare, are mult zahar de asta ingrasa, dar conteaza de fapt cate calorii mananci, nu conteaza daca mananci zahar.
Poti sa mananci orice atata timp cat mananci cate calorii ai nevoie, nu mai multe.
Deci e ok si Lipton in cantitate mica, dar eu prefer sa mananc in loc sa beau calorii. Daca bei 300 kcal de suc te tine mult mai putin de foame decat daca mananci un piept de pui cu salata de 300 kcal.
Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 0oanonimo0):

Masline in ulei? Astea din comert sunt in apa cu sare cam toate?)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urmatoarele produse alimentae ingarsa:
cartoful
bananele
painea
sucul

Evita produsele de mai sus, daca vreis a slabesti, pentru ca au calorii multe si stimuleaza luarea in greutate.
In loc de salata de cartifi, manaci o salata de morcov cu telina rase, sau o salata verde cu ridichi, ori rosii cu castraveti.
In loc de banane, manaci mere.
In loc de paine, poti mana sunca cu salata verde sau rosii ori castrevti
Om loc de suc, bei ceai de plante neindulcit sau apa plata.
Apropo, 42kcal este foarte mult pntru un ceai si are 42 de kcal doarece are foarte mult zahar.
Schimba-l pe un ceai de plante, fara zahar.

| Adry05 a răspuns:

Depinde acu si cat manânci din fiecare.
Daca nu e o cantitate mare e ok, exceptând lipton ca ala e foarte nesănătos si chiar ar trebui exclus. NICI șunca nu e sănătoasă dar măcar e proteina si îți ține de foame. E bine ca ai ales paine neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata orientala nici nu se face cu maioneza. happy
Nu ingrasa nici un aliment, depinde de varsta si metabolismul tau, cat si orele la care mananci.

| Magda20 a răspuns:

Toate menționate de tine îngrașă