| Hela a întrebat:

Buna! Se poate infunda instalatia toaletei cu un odorizant de toaleta?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am patit-o chiar eu.
Suportul de plastic (agatat pe marginea toaletei) a cazut in toaleta iar dupa tragerea apei s-a agatat intr-un cot al conductei de canalizare (cu toate ca, conducta este relativ noua, din plastic si are cadere suficient de mare, fara curbe abrupte). La urmatoarele folosiri, hartia igienica a infundat complet canalizarea si apa nu a mai vrut sa curga.
Folosind o pompa manuala de desfundat chiuvete, din cateva miscari dopul s-a dislocat si canalizarea s-a desfundat.
Cazul a fost unic, iar de atunci am mai mare grija la fixarea odorizantului. happy

| Hela explică (pentru Bula):

Pana acum vad ca n-am avut probleme... banuiesc ca dus a fost laughing

| Bula a răspuns (pentru Hela):

Nici nu-ti poti inchipui ce de asemenea gunoaie ajung in canalizarea oraselor.
Doar daca ai curiozitatea de a merge la locatiile de decantare, atunci iti poti da seama ce se aduna in filtrele de acolo.

| tzionut a răspuns (pentru Hela):

Si eu banuiesc ca sa evacuat. Poti verifica folosind o manusa ca sa pipai sifonul de la wc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci el este fluid. Se înfundă cu obiecte sau materiale solide care blochează curgerea.

| Vntulalb a răspuns (pentru sadrian46):

Exista si odorizante solide!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există, dar când le pui în apa vasului de WC se dizolvă, nu ajung să îl înfunde.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

| anonimg a răspuns:

Sigur că se poate înfunda de la așa ceva. Un instalator sanitar te poate ajuta într-o clipă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca toaleta e facuta corect, nu!
odorizantele solide nu sunt destul de mari

| Irinelp a răspuns:

Dacă este solid și cade în toaletă da se poate înfundat.

| tzionut a răspuns:

Te referi la rezerva sau la dispozitivul de platic ce sustine rezerva?

| Hela explică (pentru tzionut):

Dispozitivul de plastic

| tzionut a răspuns:

Pentru a inlatura orice dubio pune un link cu ce fel de odorizant ai infundat toaleta, lichid, solubil, la tub...etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Alinailies a răspuns:

Eu am infundat toaleta cu asa ceva, s-a blocat odorizantul in scurgere si nu am putut sa-l mao scotsad

| AliceM99 a răspuns:

Nu cred, o data ce este lichid? sau se dizolva, si eu folosesc odorizat dar nu mi-a trecut prin cap aceasta intrebare, deoarece mi se pare imposibil